Playa Larga Panorama

חוף לארגה ומפרץ החזירים

פלאיה לארגה היא עיירת דייגים קטנה השוכנת על גדות החוף הקריבי. ממוקמת כ 165 קילומטרים דרומית מזרחית להוואנה, בחוף הדרום מערבי של קובה, בסמוך למפרץ החזירים. האזור הקסום משתרע לאורך 20 קילומטרים של שוניות אלמוגים ומיים בכל צבעי הכחול והאזמרגד, ומסתיים בחלק אדמה בצורת מגף הנקרא חצי האי זפאטה Ciénaga de Zapata. זהו למעשה אזור הביצות הגדול ביותר באיים הקריביים, המוכר על ידי אונסק"ו כשמורה ביוספרית. שם זה נובע מאוכלוסיית חזירי בר שהיוו את המזון העיקרי של האבוריג'ינים  הפרה קולומביאנים שאכלסו בעבר את האזור. למפרץ החזירים יש גם חשיבות היסטורית. כאן, בשנת 1961, התרחשה פלישתם של 1,300 גברים שכירי חרב בעיקר קובנים גולים שהוכשרו על ידי ה-CIA במחנה אימונים בבוליביה כדי להפיל את ממשלתו של פידל קסטרו.

קרא עוד

ניתן לראות אנדרטאות בטון המייצגות את החיילים הקובנים שנפלו במהלך הקרב בן 3 הימים באפריל. שם התרחשה התבוסה הראשונה של האימפריאליזם באמריקה הלטינית. בניגוד לרוב עיירות החוף בקובה, פלאיה לארגה אינה ניצבת מול מלונות סטריליים. במקום זאת ניתן לראות תוצר של המצאה מקומית בשם Playa Larga-ians בו המקומיים הסבו את בתיהם ללינה וטרסות לבארים, ויצרו אווירה כפרית חמימה ונעימה. עיירה זו מושכת את תשומת ליבו של התייר המבקר בשל סירות הדייג הרבות המסודרות במפרצונים שלה ובשל מערכת אקולוגית מגוונת ושופעת. שילוב של אדמות ביצות, מאגרי מים מתוקים, יערות מנגרובים, שוניות אלמוגים וקניונים תת-מימיים ובית למגוון עצום של ציפורים צבעוניות אנדמיות ודגים טרופיים. בקאלטון, המהווה חלק מפלאיה לארגה ישנם כ 200 בתים, רובם קאסות להשכרה לתיירות, ומסעדות קטנות עם אוכל קריאולי משובח המזוהות עם השם של בעליהם. זהו כפר דייגים קטן שקט ומסביר פנים המקום האידיאלי להרגיש במגע ישיר עם הטבע, ✿ להתנתק מהמולת הערים, ליהנות מהטבע הבתולי ומהשקט הרועש. ✿ להסתנוור מהיופי של נופיו, מהמרחב שבו מתכנסים ומשולבים זה בזה היסטוריה וטבע. ✿ ליהנות משלווה שאין דומה לה ולחוש מעל הכל, את החום והחיבה של המקומיים. הנוכחות הגוברת של תיירים אירופיים, ואלו המגיעים מצפון אמריקה ואחרים שמוצאים שם הנאה רגועה עם המשפחה או החברים בכל עת של השנה, היא הסיבה לשגשוג זה. בחודשי הקיף ובדצבר ינואר כמעט ולא תמצאו קאסה אחת זמינה, עקב ביקורי המשפחות של קובנים המתגוררים בארה"ב בעיקר הבאים לחופשת קיץ או כריסמס באזור. דייגים היוצאים בסירותיהם להטיל את הרשתות שלהם, זריחות ושקיעות עוצרות נשימה, ילדים משחקים, צעירים גולשי רוח או מצנחי רחיפה ומדי פעם סערה מקומית פתאומית שמותירה אחריה ים צלול ויפה עוד יותר.

צמצם

Playa Larga

Ciénaga de Zapata

ביצת זאפאתה והכפר גואמה

שמורת טבע יפיפייה, שוכנת כ 180 ק"מ דרומית מזרחית להואנה וכ 125 ק"מ ממערב לסיאנפואגוס. הוכרזה כפארק לאומי ושמורה ביוספרית ע"י אונסקו בשנת 2000. משתרעת ע"פ כ 4000 קמ"ר אורכה כ 170 ק"מ ורוחבה כ 588 ק"מ, נחשבת לשטח הירוק הגדול ביותר בקובה ובאיים הקריבים. שמורת הטבע זאפתה מונה מספר מערכות אקולוגיות המתקיימות ושומרות על פיתוח בר קיימא. השמורה מציעה למבקר בה מגוון ביולוגי ובוטני מרשים ביותר של כ 1000 זנים של צמחים ושרכים.

קרא עוד

מתוכם 78 מיני צמחים האנדמים למקום וכ 14 מינים הנמצאים בסכנת הכחדה. כ 600 מיני חרקים שוכנים באזור הביצה. בנוסף ישנה אוכלוסיה ענקית של כ 200 בעלי כנף ו 16 מיני זוחלים שאינם מסוכנים לבני אדם. בזאפתה שוכנים גם חיות בר כמו להקות צבאים חזירי בר ותנינים. בקצה הדרום מזרחי של השמורה נמצא הכפר האינדיאני גואמה (Guama) אליו ניתן להגיע באמצעות סירת מנוע בשייט לאורך של כ 8 ק"מ עד ללגונת האוצר Laguna del Tesoroo. בסמוך נמצא מפעל לזיקוק סוכר בשם סנטרל אוסטרלי, ששימש בתק' המהפכה כמטה לכוחות המזוינים של קובה ב 1961 בזמן הפלישה למפרץ החזירים, כיום שוכן בו מוזיאון המטה.

צמצם

Cienga Zapata

Bahia de Cohinos

חוף חירון ומפרץ החזירים

מבצע שתוכנן על ידי הנשיא אייזנהאואר ואושר ב 17 מרץ של 1960 ע"י הנשיא קנדי. היה זה הפרויקט המאורגן ביותר של ארצות הברית במטרה להפיל את משטרו של פידל קסטרו. שילוב של כוחות מזויינים וכ 1400 גולים קובנים שהתאמנו בגואטמאלה לקראת הפלישה למפרץ החזירים. ההנחה של סוכנות הביון הייתה כי הפלישה תצית ניצוץ של התנגדות עממית לקסטרו, אולם זו לא באה. תשעים מהגולים שנחתו על החוף נהרגו בקרבות, והיתר נפלו בשבי. שתי ספינות אספקה אמריקניות, "יוסטון" ו"ריו אסקונדידו", הוטבעו על ידי מטוס קובני.

קרא עוד

לכשהתברר גודל הכישלון וההבנה כי רק סיוע אמריקני נרחב יציל את הפלישה הכושלת, הורה קנדי שלא לסייע לגולים על מנת שלא להעמיק את המעורבות האמריקנית במה שנראה ככישלון מהדהד ולחסוך בחיי אדם. הלחימה הסתיימה יומיים לאחר שהחלה ב 19 באפריל 1961. תשעה מהגולים שנשבו הוצאו להורג, ואילו השאר שוחררו כעבור כמה שנים לאחר משא ומתן מתיש בין ארצות הברית לקובה. תוצאת הפעולה הייתה שקסטרו, אשר פיקד על הלחימה באופן אישי, הוסיף ליוקרתו ושמר על מעמדו.

צמצם

Museo Playa Juron

Cueva de los Peces

בריכת הדגים

בריכה טבעית, מוקפת צמחיה עבותה הנמצאת כשעה נסיעה מהעיר סיאנפואגוס וממוקמת בסמוך לחוף חירון וחוף לרגה, אזורי הצלילה המועדפים בקובה.
עומק הבריכה/סנוטה הוא כ 70 מ' ויש חיבור טבעי תת קרקעי בין הים הקריבי לבריכה.
במים תמצאו שפע של דגים טרופים צבעוניים.
יעד אידיאלי לחובבי צלילה בעומקים וכן כנקודת עצירה לשכשוך ורחצה בימים חמים במהלך הטיול.

Sanuta Los Peces

Caltea Buena

קלטאה בואנה

האתר ממוקם 8 ק"מ דרומית מזרחית לפלאיה חירון, בסביבה מבודדת המאפשרת ללקוחות ליהנות מהשקט של המקום. חוף סלעי ומפרץ מוגן המושלם לשנורקלינג ומצויד במשרד צלילה. מכונה עין התכלת בגלל 'העיניים' ברכות טבעיות שנוצרו בסלע חוף המפרץ. בנוסף למפרץ הקטן בו יכולים הרוחצים לצלול כדי לגלות את קרקעית הים הפנטסטית המלאה בדגים צבעוניים ומינים אקזוטיים אחרים. המקום מקסים עוד יותר בשל הצמחייה השופעת והשופעת המקיפה את כל החלל. זהו מיקום קצת פחות צפוף מהחופים הראשיים של מפרץ החזירים אך זהו גם מקום מיוחד בשל הטבע המקומי המרשים . הכניסה כוללת מזנון ארוחת צהריים אכול כפי יכולתך ובר פתוח. יש כיסאות חוף ושמשיות קש.
caltea buena

Las Salinas de Brito

משטחי המלח ומושבת הפלמינגו

השמורה מוקפת בעצים וצמחיית מנגרובים ייחודית ומהווה מקום מקלט לפלמינגו \ הוורוד השקנאי הלבן וציפורים אנדמיות לסביבה. בצפייה אל השמורה תצפו בכתם ורוד גדול, מחזה יוצא דופן שהטבע נותן לחיים.
משטחי המלח של בריטו הם מקלט לציפורים הנודדות מצפון אמריקה כדי לבלות את החורף באותה טריטוריה בדרום קובה.
למרבה הפלא, אותם אפרוחים שנולדו בlas Salinas יחזרו כבוגרים לאותו מקום שבו נולדו, במחזור חיוני של הטבע, בדיוק כפי שעכשיו הוריהם נסעו אלפי קילומטרים כדי להוליד אותם בדרום קובה.

la alinas de brito
Cuba My Trip

העמוד הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

המומחים לקובה

יועץ הטיולים האישי שלך
Shahar gal

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

Virtudes #214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

Scroll to Top