בתי הכנסת בקובה

שחר גל | פורסם 10.12.2012 | עודכן 11.04.20

לפני המהפכה הייתה קהילה גדולה שמנתה כ 20.000 יהודים שהתפללו בכ 12 בתי כנסת. בשנת 1952 חיו בקובה כ-15,000 יהודים. בשנים שלאחר מכן, לאחר המהפכה בהנהגתו של פידל קסטרו ובשל הגזירות הכלכליות שהקשו על כלכלתם של יהודים רבים, עזב מרבית הקהילה היהודית את האי, חלקם לארצות הברית ולפוארטו ריקו, חלקם למקסיקו וחלקם לישראל. רק בשנת 1991, קסטרו נקט בצעדים מעשיים של ליברליזציה רפורמה וחירות דתית  כוללת של דת מאורגנת. כשנה לאחר מכן קבע השלטון הקובני את האמרה כי תושבי האי יכולים להיות קומוניסטים טובים ועדיין להיות דתיים אדוקים הנאמנים לדתם. כיום חיים בקובה כ 1000 יהודים, מרביתם בעיר הוואנה.

קרא עוד

בקובה עדיין אין בית חב"ד עקב איסור הממשל לסוגים של התארגנות דתית חיצונית, אולם בפועל מגיעים נציגי חב"ד בחגים שוכרים אולם גדול ומקיימים את מצוות החג בד"כ עם התיירים הישראלים המזדמנים לקובה. הארגון שמקום מושבו בקנדה ובניו יורק מסייע ברוח 'אהבת ישראל' לרווחתם ההומניטרית, רוחנית וחומרית של יהודי קובה. הארגון נוסד ביוני 1993 ומסייע מזה 16 שנה ליהודים קובנים בכל קובה, מידי חג בחגו שולחת האגודה מצרכים בסיסים, מזון, ביגוד ורפואה ומקיימת אירועי חג ומסורת לשמירת הזהות היהודית בקהילה. האגודה תורמת תפילין ומחזורי תפילה וכו מפעילה מחנות קיץ, חגיגות בר מצווה ומסייעת בהשכלה לנערים מחוץ לתחומי קובה.

צמצם

רשימת בתי הכנסת

CONSERVADOR- CENTRO SEFARADI
כתובת: Calle 17 Esquina E Vedado La Havana
טלפון:  8326-623 (7)(53)
E-MAIL: [email protected] 

בית כנסת קונסרבטיבי הוקם בשנת 1959. גדול ומרשים אך מדהים בצניעותו, יש בו ארון קודש מעץ צבוע בשחור.
כ 30 מתפללים מגיעים לכאן  בשישי-שבת ובחגים. אין הפרדה בין נשים לגברים, וביום ו' מתחילה התפילה בהדלקת נרות  משותפת. בימים אלו עובר שיפוץ יסודי. בביה"כ מתקיימים לימודי יהדות לבני הקהילה.
כיום יש בביה"כ המרכז הספרדי 9 ספרי תורה בארון הקודש, המהווים את העושר הגדול ביותר של הקהילה. באולם הכניסה לבית הכנסת נמצא מוזיאון השואה בהוואנה.
מעט מאוד ידוע על חיי היהודים בתקופה הקולוניאלית. ההיסטוריה של הקהילה היהודית הנוכחית בקובה מתחילה בשנת 1906 כאשר נוסד המוסד הראשון ליהודים מארצות הברית, הקהילה היהודית המאוחדת.
גל הספרדים הראשון מתרחש בשנים 1907-1908, מגיע מטורקיה וסוריה.
הנוכחות הספרדית המודרנית הוקמה רשמית בקובה בשנת 1908 עם הגעתם של כמה משפחות טורקיות, שהקימו את בית הכנסת האורתודוקסי "שבט אחים" בשנת 1914, מבנה שעדיין קיים, אם כי בהריסות. זו הייתה עלייה ששולבה מיד במדינה, בסיוע ידיעתם את השפה הספרדית.
שנת 1914 הגיעה, רגע מכוון להקמת הקהילה הספרדית, המאורגן כדין, עם שם האיחוד העברי שבט עג'ים.
מלבד בית הכנסת שלהם, הספרדים מפתחים קבוצות שונות:
* אגודת הצדקה של ביקור ג'ולים לטיפול בחולים
* חברה קדישא למלא את חובתה הקדושה של קבורת מתיהם
* בית הספר "תיאודורו הרצל" להוראה חינוכית, כדרך להעברת ערכי היהדות.
המרכז העברי ספרדי בהוואנה, קובה, הפך לקהילה השנייה בגודלה בקובה המזוהה עם בית הכנסת המאוחד של היהדות השמרנית. בקהילה זו נמצא גם בניין בית הכנסת "שבט אחים", שנבנה בשנת 1914, העתיק ביותר בקובה.הוא סגור כרגע ואינו מתפקד למטרות פולחן של הקהילה.
המרכז הספרדי העברי בקובה קיבל את מדליית ארבעת בתי הכנסת הספרדים של ירושלים בטקס שנערך במוסד הוואנה ב 21 בדצמבר. את הפרס העניק ד"ר אברהם חיים, נשיא המועצה, למאריה לוי, נשיאת המרכז.
בדבריה של ההיסטוריונית מריצה קוראלס, שנכחה בטקס ההכרה, "למרות העובדה שהקהילה הספרדית הקובנית קטנה, היא בכל זאת פעילה מאוד בתוכניות התרבות שלה ובהחלמת הזיכרון היהודי." בין היוזמות השונות שמתבצעות הוא לעורר ולהעניק איכות חיים טובה יותר לבני גיל הזהב בקהילה.
במרכז העברי הספרדי בקובה יש בית כנסת המציע שירותי שבת בערבי שבת ושבת בבוקר.

(ADATH ISRAEL  (ORTHODOX
כתובת: Picota 52 Esquina Acosta Havana Vieja
טלפון:  86134957 /861-3495 / 860-8242(7)(53).
אתר: HTTP://WWW.ADATHCUBA.COM
E-MAIL: [email protected]
בית הכנסת עדת ישראל הוא אחד מארבעת בתי הכנסת בהוואנה אולם הינו היחיד המשתייך לקהילה האורתודוכסית. ראשוני היהודים שהתיישבו בסמוך הגיעו מפולין במהלך מלחמת העולם הראשונה. המיקום של בית הכנסת השתנה מס' פעמים.
ב 1923 הוקם ביה"כ באחד החדרים בביתו של מנהיג הקהילה בן ציון סופר ברחוב CALLE 17.  לאחמ"כ ב 1925 נוצר המניין הראשון והוקמה קהילת עדת ישראל ברחוב JESUS MARIA 103.
רב הקהילה הראשון היה צבי קפלן (1864-1939). הוא עלה לקובה בשנת 1928. שנה לאחמ"כ ב 1929 הקים קפלן את כנסת ישראל, שם שימש כרב עד מותו בשנת 1939.
בשנת 1949 נותרו עדיין יהודים רבים מההעדה האשכנזית בהוואנה העתיקה. הם החליטו לבנות בית כנסת חדש בפינת פיקוטה ואקוסטה. הבניין 'החדש'  כלל אולם תפילה עם שש מאות מושבים, מקווה וחדר פעילות. אבן היסוד הונחה באפריל 1956 הבנייה הסתיימה ב- 9 באוקטובר 1959.
זהו בית כנסת אורתודוקסי קטן נמצא בהוואנה וויחה ומתוחזק על ידי כ 120 משפחות.  בכל יום יש בו מניין לתפילה.  בערב שישי ובשחרית של שבת יש ארוחות בחדר הכינוסים הצמוד לביה"כ. ניתן לרכוש כיפות בסגנון קובני למזכרת.
בית הכנסת האורתודוקסי היחידי בהוואנה וכנראה גם בקובה כולה.
מנוהל על ידי הרב יעקב ברז'ניאק ונערכות שם 3 תפילות ליום בכל ימות השבוע.
בשבת ארוחת שבת לאחר התפילה.
כנראה המקום היחידי שבו אפשר לאכול בוודאות אוכל כשר.
המקום מתקיים מתרומות אז אנא, תרמו ביד יפה איש כפי יכולתו.
מועדי תפילה:
שחרית ראשון – שישי 08:00
מנחה ומעריב 18:30 למעט ימי ראשון
KABALATH SHABATH: 18:30
HABATH SHAJARITH 09:00
SEUDA SHELISHIT 18:30 

BEIT SAHLOM GRAND SINAGOGA
כתובת:  Entre 13 Y 15, 259 Calle I, Vedado Havana
טלפון: 328-953 / 333-778 (7)(53)
E-MAIL:  [email protected]

בית כנסת  קונסרבטיבי, הגדול והמפואר בין בתי הכנסת בקובה.
ב 17 ינואר 1953 הונחה האבן הפינה הראשונה של בית מקדש זה, שעלותו הסתכמה בלמעלה מחצי מיליון פסוס.
בשנת 1955 נפתחה באופן רשמי ספרייה מרשימה הכוללת כיתות לימוד, משרדים ומסעדה. שופץ שנית ב 1999.
מבנה ביה"כ הנו בעל ערך ארכיטקטוני מיוחד.  גרם מדרגות מרשים הנמצא בחזיתו הראשית מאשר באופן מטאפורי את המצווה התלמודית המכתיבה כי בית הכנסת צריך לתפוס את המקום הגבוה בעיר.
בחזית ביה"כ בולטת קשת בטון יצוקה מונומנטלית המייצגת את הקשת שבאה אחרי עשרה חודשי המבול וזה היה הסימן לברית של הקב"ה עם נח בברית הישנה התנ"ך. בכניסה מעבר לגרם המדרגות נמצא עמוד השער שלביה"כ ובו מוצגים אלמנטים פיגורטיביים הרומזים למסורת הטהורה ביותר ואת התחושה של העם העברי המאוחד ע" 12 השבטים.
בתוך ביה"כ מול ארון הקודש מופיע נר תמיד, המייצג את הזרוע המערבית של המנורה של מקדש שלמה ובית המקדש השני בירושלים.
בספרייה הקהילתית למעלה ישנם כ- 13,000 כותרים על מחשבה, היסטוריה וחיים יהודיים, כולל ספרים ביידיש.
בימי א' מתקיימים לימודי  תורה במדרשה. היהודים בהוואנה לומדים בבתי-ספר רגילים  ונפגשים במקום לתפילה בימי שישי ושבת, וכן בחגיגות בר-מצווה, המתקיימות באופן מרוכז. כ-80% מהמתפללים משתייכים לעדה הספרדית, בדרך כלל משתתפים בתפילות כ 70 מתפללים.

כתובת: Calle Amargura, esquina a San Ignacio, La Habana
טלפון: TEL: +53-7860 8280 

מלון רחל/ראקל נבנה בתחילת המאה העשרים, בפינת הרחובות אמרגורה וסן איגנסיו, בהוואנה העתיקה, כיום נמנה על רשימת אתרי מורשת עולמית בהוואנה.. נקרא על שמה המקראי של אחת מאימהות העם היהודי, "רחל".
זהו מבנה מרשים בן שלוש קומות עם חזית בארוק ופנים ארט נובו. תוכנן ע"י של האדריכל הוונצואלי נרנג'ו פרר, תחילה שימש כמרכז חשוב לייבוא בדים, שהגיע בעיקר מאנגליה, ארצות הברית, צרפת וספרד.
בנוסף לארכיטקטורה המפוארת, נכס זה היה במרתף גדול, בעל קיבולת של 2000 מ"ר, כמו גם חשמלית להובלת סחורות, מעלית חשמלית, חדרי מגורים, ספריה וכו.
לאחר ניצחון המהפכה הוא הפך למטה משרד הפרסום במשרד לתעשיית המזון, עד שנמסר למשרד ההיסטוריון של הוואנה, לצורך שיחזורו והפיכתו למלון בן 25 חדרים המשלב את הישן עם החיים המודרניים.
לאחר תהליך השיקום שבוצע בין השנים 1999-2000, המלון נפתח רשמית ב- 5 ביוני 2003.
המוטיב המרכזי במלון הינם שמות החדרים. בקומה הראשונה 11 חדרים נושאים שמות מקראיים של האבות והנביאים, בהם: אברהם, יצחק, יעקב, שמואל, יוסף, בנימין, ראובן, ירמיהו, אליהו, נחמיה ודוד.
במעלה המדרגות אנו מוצאים קומה שנייה עם חדרים עם שמות עבריים של נשים:  אסתר, רבקה, שרה, לאה, רות, מרים, תמר, ציפורה, אליזבת וחנה.
ארץ הקודש מיוצגת בקומה השלישית עם השמות הגליל, סיני וירדן.
מוטיב השמות המקראי לא פסח על מרחבי הפנאי במלון, לדוגמא הלובי-בר נקרא "לחיים", גלריית הבוטיק: "בצלאל", והמסעדה היחידה במדינה המציעה אוכל יהודי מסורתי "גן עדן", כולם ממוקמים בקומת הקרקע.
הפנים עוטרו בציורים, תחריטים וקישוטים של ציירים קובנים וזרים, אלגוריים למסורות היהודיות השונות.

בית הקברות היהודי המפורסם שנמצא בעיריית גואנאבאקואה,  במזרח הוואנה/ המקום כמעט ננטש  והיה במצב רעוע. עם זאת, לרגל חגיגות 500 השנה להוואנה,  הוחלט לבצע שחזור ועבודות שיקום במקום. בסביבות 1,600 קברים יקבלו תיקוני הון הכוללים ניקוי הסביבה, שחזור מצבות שיש, צביעה וייפוי גנים.
זאת בזכות  המאמצים המשותפים של משרד היסטוריון העיר, הקהילה היהודית ןעיריית גואנרוקה.
בגלל רדיפות האינקוויזיציה הספרדית, העדויות ההיסטוריות הראשונות לגבי התיישבות יהודית הינן מטושטשות מאחורי מעטה של ​​דממה וערפילים.
ידוע  שחלק מהיהודים היו בעלי ממון ואדמות  ואחרים  נלחמו למען העצמאות הקובנית, למשל קרלוס רולוף,
לאחר המלחמה וסיום הקולוניאליזם הספרדי כבר ניתן היה לדבר על קהילה יהודית או "יישוב". המורכב ממהגרים מארצות הברית, טורקיה ומרוקו, המתארגן כקהילה על מנת לקבל הכרה מהמששל ומהחברה הקובנית.
אחת מדמויותיו הבולטות ביותר, אפילו כונה "סבו של היישוב היהודי הקובני" במותו, היה דייוויד בליס (1870 – 1942). הוא ניהל את עסקיו המשגשגים ממשרדיו במנצנה דה גומז, ויצא לאחד את הפזורה היהודית בקובה.
כיום הקהילה היהודית הקובנית הזו קטנה, אך היא נותרה אפוטרופאה קנאית למסורותיה ומנהגיה. הם מקפידים על המנדט בימים הקדושים ושומרים על זכרם של קבורתם הקבורים בבית העלמין היהודי בהוואנה או בבית העלמין היהודי בגואנבאקואה.
למרות היותו בית העלמין הראשון שנבנה בהוואנה ישנם עוד שניים נוספים בהוואנה ובמחוזות נוספים בקובה.
לכן תוכלו למצוא בתי קברות בקמגיי, שנוסדה בשנת 1923; ב- Camajuaní (1925); בסנטיאגו דה קובה (1926) ובסנטה קלרה, שחנכה אותה בשנת 1932.

CEMETERIO SEFARADI
כתובת: Calle  G Entre 5TA y Ffinal Guanabacoa, Havana

אדמות בית הקברות  היהודי הזה נרכשו בשנת 1906 על ידי חברי החברה העברית הראשונה שהוקמה על האי, באמצעות יהודים שהגיעו ברובם מארצות הברית בשנת 1910.
משפחות רבות אחרות הגיעו גם הן בתקופה שבין מלחמות העולם השניה, כשנמלטו מהרדיפה של הנאצים באירופה.  בבית הקברות הוקמה אנדרטה בגובה של כשלושה מטרים לזכר ששת מיליון היהודים שמתו בשואה.  בנוסף קבורים חצי תריסר סבונים העשויים משומן אנושי שהוברחו כמזכרת נצח ממחנות ריכוז.
לאורך השנים הקהילה היהודית לא הייתה פטורה מהעליות והירידות הפוליטיות שעברו על קובה. לאחר ניצחון המהפכה ב 1959 עזבו משפחות יהודיות רבות את קובה, מרביתם לארה"ב. הקהילה הותירה אחריה את מתיה ללא יכולת להעביר את הקברים, משום שעל פי המסורת הזו אין להוציא את עצמות הנפטר אלא אם כן קח אותם לארץ הקודש. החילוניות שחלחלה בשנים הראשונות לניצחון המורדים גרמה לאנשים מסוימים להתנתק מהדת ולאבד את שורשיהם.
רק בשנות התשעים חזרה היהדות וחודשה הקהילה היהודית באמצעות מנהיג הקהילה לשעבר – הרופא הבולט ז'וזה מילר, שהחל לאסוף את היהודים הפזורים ברחבי האי – ואפילו אלה שהיו יהודים מבלי לדעת זאת. הם התחברו מחדש לעברם.

SINAGOGA TIFERT ISREL 
כתובת:  Andres Sanchez # 365 Entre Capdeviila y JoaquimAnguero, Reparto Viga Camaguey
טלפון:   291-794 (22)(53)  846-393 (22)(53)
E-MAIL: [email protected]

תפארת ישראל – בית כנסת חדשה יחסית הכוללת קהילה של כ -30 משפחות.
הקהילה בקמאגווי הינה השלישית בגודלה בקובה (אחרי הוואנה וסנטיאגו).
רק לאחר הקמת ביה"כ התאחדו היהודים הבודדים שהיו בקמאגווי לקהילה מאוחדת ומגובשת.
זהו אחד מבית הכנסת הראשון מסוגו שנבנה מאז המהפכה שביסס את זהותו כמקום פולחן יהודי פופולרי, והפך לסמל של תחייתה המחודשת של הקהילה.
ביה"כ הוקם בסיוע כספי של יהודי ציוני מארגנטינה ראובן ברכה שתרם כ 6000 דולר והקהילה היהודית בפילדלפיה שתרמה כ 3000 דולר לשיפוץ ולרכישת תליתות כיפות וסידורים. בכניסה לעיר נמצא גם בית הקברות היהודי ישראליתה.
כיום נשיאת בית הכנסת הגב' SARA BEDOYA

(COMMUNIDAD HEBREA HATIKVA (CONSERVATIVE
Calle  Corona 273 E/ Havana y los Maceo,
SANTIAGO DE CUBA
טלפון:  TEL: (53) (22) 686-180 / (53) (22)624-913/ 53 226 86180 

בית כנסת קונסרבטיבי פעיל בעיקר בשבתות וחגים, הביקור בבית הכנסת מרגש. שייך לזרם הקונסרבטיבי, ומתקיימים בו קורסים בנושאי יהדות,  שבהם לוקחים חלק גם לא יהודים.
החזית הפשוטה צבועה בצבעי כחול ולבן.
האולם מחולק על-ידי מחיצת עץ לבית כנסת ולאולם התכנסות. ארון הקודש עשוי מעץ פשוט.
בית הכנסת נבנה בשנת 1924. הקהילה היהודית הראשונה בסנטיאגו דה קובה הוקמה באוקטובר 1924 בשם Sociedad Union Israelita de Oriente de Cuba. מוסד זה התיישב במתחם שכור עד לבניית בית בשנת 1939 שם הוקם כבנין קבע בית הכנסת סנטיאגו דה קובה. אגודת האיחוד הישראלי במזרח קובה הייתה מורכבת בעיקר ממשפחות ספרדיות מטורקיה. אלה הגיעו לקובה בתחילת המאה והביאו עימם את מנהגיהם, מסורותיהם ושפת הלאדינו.  הם קליטתם בעיר היתה קשה ומורכבת אך עם הזמן נקלטו בעיר. בנוסף להם הגיעו לסנטיאגו דה קובה כמה משפחות ממוצא אשכנזי, לאחר מלחמת העולם השנייה בעיקר מפולין, משפחות אלו נמלטו מהאימה הנאצית. היה זה אופייני בעיר לקרוא ליהודים: 'פולנים'.
החברה נותרה פעילה עד 1959. עקב הגירתם הגדולה של חבריה לארצות הברית, בשנות השישים הקהילה הקטינה את פעילותה עד שנסגרה בשנת 1980. ביה"כ נסגר ב-1980 בשל מספר המבקרים המועט, אך נפתח שוב ב 25 ליולי 1995.
הוא פועל בעיקר בסופי שבוע, כשיש  מניין לתפילה הנערכת  על-ידי חזן מקומי. בשבת בצהריים מתקיימת סעודת מצווה ולומדים את פרשת השבוע.
הקהילה היהודית בסנטיאגו דה קובה מונה  כ 70 איש (17  משפחות).
יהודי סנטיאגו דה קובה הם משכילים ובעלי מקצועות חופשיים רופאים, פרופסורים אנשי כלכלה. רבים מהצעירים לומדים באוניברסיטה.
בסיום הביקור אנא תרמו לקופת הצדקה. בנוסף לתפילות  משמש בית הכנסת כמקום מפגש חברתי במסיבות, בחגים  ובטקסי בר-מצווה.

זמני כניסת ויציאת השבת בהוואנה

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

הפוסט הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

הקאסות המומלצות שלנו

ישנם אלפי קאסות בקובה ברמות אירוח שונות חלקן ישנות, רובן משופצות ומיעוטן חדשות. הקאסות נבדקות אישית ופרטנית על ידינו 
אנחנו בקובה שלי דואגים לתת לכם את רמת הקאסות הטובה ביותר
בהתאם  לנוחות והתקציב שלכם

המומחים לקובה

לוגו gif 3
Shahar Gal
יועץ התיירות האישי שלך לקובה

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

Virtudes #214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

Scroll to Top