יומן מסע לקובה | זמן קורונה | אפריל 2021

לאחר שנה וחודשיים בהם לא ביקרתי בקובה עקב ההתפרצות של נגיף הקורונה, התגעגעתי.
התגעגעתי וערגתי לאנשים החביבים, לבתים הישנים, מכוניות העתיקות, לעיירות הכפריות הקטנות ובעצם לכל 'התלכיד' הזה המהווה פועל יוצא לפסיפס המדהים שנקרא ה'חוויה הקובנית'.
ההחלטה לנסוע לקובה לוותה בחששות עד ליום הטיסה, מאחר ומועדי הטיסות שונו ע"י חברת התעופה מס' פעמים ולעיתים קרובות.
טרום הטיסה עלו בי ספקות לדחות את הנסיעה למועד מאוחר יותר, זאת בגין המצב הבעייתי ועליית התחלואה בהוואנה בפרט ובאי הקריבי בכלל.
אולם, למרות כל זאת גמלה בליבי ההחלטה לטוס אל המקום שהינו חלק בלתי נפרד מחיי וחלומותיי ולקבל כל שינוי או עיכוב באהבה. 

ההכנות לטיול

הרבה שאלות מלוות בחשש של מה נראה, איפה ללון, מה אוכלים ועוד. ערב לפני הטיסה, ביצעתי בדיקת pcr מהירה, הנפקת ויזה, טופס אישור יציאה מהארץ והדפסת וואצ'ר (שובר) למלון בהוואנה.
הצטיידתי במזוודה וטרולי עמוסים לעייפה במוצרי מזון ופרודוקטים, תרופות, מתנות ובכל הנדרש לטיול. המשקל חרג בהרבה מ 23 ק"ג, אולם למרבה המזל, המטוס היה ריק למדי מנוסעים, כך שלא נדרש תשלום נוסף עבור חריגה. בטרנזיט בפריס נדרשתי שוב להציג בדיקת קורונה, ועברתי בדיקת ביטחון מוקפדת, מרבית חנויות הדיוטי פרי בטרמינל היו סגורות.

בשדה התעופה חוסה מרטי

המעברים בין שדות התעופה מחייבים הצגת בדיקת PCr והצהרות בריאות.
בהגעה לקובה נדרשת בדיקת קורונה נוספת ובידוד (cuarentena) באחד מהמלונות המוצעים והמאושרים לאירוח תיירים.
טווח ההזמנה המוצע במלונות הוא 5 ימים, אולם מומלץ לבצע הזמנה לשני לילות בלבד, במידה ותדרשו ללילה נוסף תשלמו ישירות במלון. הנסיעה מהשדה למלון, הינה ברישום ובאופן מסודר (לא עצמאי). עוד בהיותכם במונית תשאלו שנית ע"י שוטר לשמותיכם כולל שם הנהג שלכם.

המלונות המוצעים בהוואנה

הכניסה למלון מותרת רק למוזמנים או למגיעים לבידוד. קובנים לא יכולים להיכנס למלונות אלו.
ארוחת בוקר כלולה במחיר, ארוחות ערב ניתן להזמין במלון או במסעדה כלשהיא עם שירות למלון.
Hotel Tulipan
Hotel Vedado
Hotel Capri
Hotel Comodoro
Hotel Quinta Avenida
Hotel Melia Habana
Hotel Parque Central

בכל המלונות משובץ צוות בריאות המורכב מרופא כללי מקיף, אפידמיולוגיה ומומחה סיעודי, המבטיח איתור ופעולה מיידית נגד מקרים חשודים של קוביד 19. 

הבידוד במלון

הכניסה למלון מותרת רק למוזמנים או למגיעים לבידוד.
אזרחים קובניים אינם יכולים להיכנס למלונות אלו.
חשוב לדעת כי במהלך הבידוד אין לצאת מהמלון, לא תוכלו להשתתף במפגשים חברתיים, מסיבות או כל מקום אחר שיש בו התקהלות.
אין אפשרות להסתובב במלון, לכל דרישה שתצטרכו יגיע נציג לחדרכם על מנת לתת לכם את השירות המבוקש.
עם קבלת הצלצול הגואל המודיע אישית שהנני שלילי לקורונה, התבקשתי לסור לחדרו של הרופא החביב בקומה השנייה על מנת לקבל אישור רשום אותו תצטרכו לשאת אתכם במהלך כל השהות בקובה.
טווח קבלת התשובות הינו 24 – 48 שעות (למרות שבאתר משרד הבריאות הקובני נרשם שהבידוד הינו ל 5 לילות).
במידה ותמצאו חיוביים
תדרשו בבידוד באתרים ממשלתיים או באשפוז בבית חולים עד להבטחת החלמה מהירה.
התוצאה תהיה זמינה ב 24 השעות הראשונות כך שהלקוח יאותר מייד באמצעות רשויות התיירות והבריאות.
לקוחות סימפטומטיים יועברו ליחידת טיפול, המובנים כבית חולים, מצוידים בכוח אדם מוסמך ביותר ובציוד הדרוש להבטחת החלמתם המהירה.
העלויות של כל ההוצאות הרפואיות יכוסו על ידי ביטוח הבריאות של הנוסע, בין אם הושג בקובה ובין אם בארץ מוצאם. 

 

האם קובה פתוחה לתייר

קובה אכן מקבלת תיירים, אולם למטייל הממוצע אין מה לעשות יותר מידי בתקופה זו בקובה. זאת מאחר שכל שירותי התיירות, בהם, מרבית בתי המלון, הקאסות והאטרקציות השונות סגורים, ותחת מגבלות. חובת עטיית מסכות בכל מקום.  חדרי כושר סגורים, מתחמי בילוי, מועדונים, בתי קולנוע, בתי הספר, תיאטראות ואולמות קונצרטים סגורים. מסיבות פרטיות ופעילויות ציבוריות אסורות. סגר לילי מוחלט חל על כל הפרובינציות בקובה, בכל מקום הסגר מתחיל בשעה אחרת. מי שאינו מציית לאמצעי זה נקנס ויועמד לדין בפני בתי המשפט. כך שמעט התיירים שפגשתי באים  בעיקר לביקור  חברי משפחתי או עסקי.

השינוי המוניטרי

עוד בתהליך ההתארגנות לטיול בקובה, כדאי שתדעו שלקובה ניתן להגיע עם מטבע אירו Euro או דולר  אמריקני.
ביולי 2020 הממשל הקובני ביטל את העמלה הגבוהה על המרת דולרים אמריקאיים (כ10% עמלת המרה ועד 13% הפרש שער) לכן כיום ניתן להגיע לקובה עם אירו או דולר לנוחיותכם. איחוד מוניטרי קובה נמצאת בתהליך של רפורמה פיננסית מקיפה של איחוד מוניטרי. במגמה לבטל את (CUC) הקובני ולבסס את הפזו הקובני (CUP) המקומי כמטבע המרה ראשי. קרי, כדאי ומומלץ לבצע המרה של מטבע זר ל CUP בלבד. על מנת להזרים מטבע חוץ לקופת המדינה, החליטה הממשלה לפתוח חנויות בדולרים MLC (Moneda Libremente Convertible) בהם ניתן לרכוש את המוצרים הנחוצים ביותר לאוכלוסייה. (ע"ח חנויות הביטחון הסוציאלי BODEGA בהם נמכרו מוצרים אלו בסובסידיה ממשלתית). בחנויות אלו תוכלו לשלם באמצעות כרטיס ויזה או מאסטרכראד בינלאומיים.

התשלום עבור שירותי התיירות

כיום בקובה, מרבית השירותים לתיירים מתבצעים בערך דולרי.
בעלי הקאסות המעטות שפתוחות, מבקשים תשלום בדולר. בסוכנויות הרכב (במידה ותמצאו רכב תקין וזמין) תשלמו באשראי בערך דולרי. את הדלק ניתן לשלם במטבע מקומי. (כדאי לקחת בחשבון שבמקרה של הזמנת רכב שכור, מומלץ לבצע הזמנה שלושה ימים מראש. עקב החוסרים כמעט בכל תחום המחיר עולה בהתאם, כך שקובה יקרה יותר היום לתייר. הערה חשובה: במקרה ושכרתם רכב, בידקו אותו היטב. רכבים רבים במרכזי השכרת הרכב הינם תקולים, כמו כן תדלקו בכל מקום תמיד את הרכב, שכן בכל התחנות דלק בכביש המהיר בחזרה להוואנה לא היה דלק בנמצא,  ובהוואנה התור לתדלוק ארוך ומייגע.

מה נדרש ביציאה מקובה

כמו בכל יעד אחר בעולם, נדרשת בדיקת pcr 72 שעות טרם החזרה לארץ או המשך ליעד נוסף.
ניתן לבצע בדיקה זו באחת משלושת המרפאות לתיירים בהוואנה.
חובה להגיע עם דרכון, העלות הינה 30 $ והתשלום מתבצע בכרטיס אשראי.
(מומלץ להצטייד ביותר מכרטיס אשראי אחד, במקרה של כרטיס תקול) התשובות מתקבלות 24 שעות לאחמ"כ, אולם יש לסור למרפאה שנית ולקבל את האישור בכתב. Siboney Internacional clinic | La Playa 53-2711123 Camilo Cienfuegos Clinic| calle L# 151 7-8325555
שעות בדיקה: 08:00 – 12:30
שעות קבלת תוצאות: 24 שעות
ימי פתיחה: כל השבוע
מרכז רפואי בינלאומי - סיבוניי הוואנה

התחושות והשינוי

ידעתי, שאחזור למציאות שונה, אחרת. רק לא הבנתי, עד כמה תפיסת המציאות הקובנית שהכרתי ב 15 השנים האחרונות ובעשרות הביקורים שלי לאורכו ולרוחבו של האי הקריבי, השתנתה. השינוי מתבטא בעיקר ברחובות הריקים יחסית, בדלילות המכוניות, בשקט, בתורים המשתרכים לחנויות, בשיטת התשלום ובמטבע, בנוכחות המשטרתית המוגברת, באדישות שמפגינים הקובנים, בלילות הדוממים מתנועה, מרעש השכנים והמוסיקה. מצבה הבריאותי של המדינה התדרדר באופן אקספוננציאלי (קצב המכפיל עצמו בזמן מוגדר) מאז הוחלט לפתוח את שדה התעופה בבירה ב -15 בנובמבר, מה שהוביל מטיילים רבים מחו"ל, במיוחד קובנים שהיו במדינות אחרות עם מדדי זיהום גבוהים, להיכנס למדינה, להפיץ את המחלה ולהגדיל את התחלואה. הקפיצה הגדולה ביותר חלה בינואר 2021. וכחודש לאחר מכן ב 06 לפברואר 2021 חודשו ההגבלות, צומצמו מס' הטיסות הנכנסות לאי ועודכן פרוטוקול תקנות הקורונה. מאז הלך והדרדר יותר ויותר גם המצב הכלכלי באי.
קובה אינה מפרסמת נתונים סטטיסטיים כלכליים מדויקים ומעודכנים, עם זאת, המידע הקיים בחו"ל מלמד כי מצבה הפיננסי רעוע מאוד. אין ספק כי ההפסדים הכספיים לאי עקב הגבלת התיירות יהיו גדולים מאוד ויהיו להם השלכות בעלות השפעה רבה הן למצב הכלכלי והתעסוקתי באי במהלך התקופה הקרובה. להשפעות אלו יש קשר ישיר למצבה הכלכלי הבעייתי של קובה וכתוצאה מכך לקיצוב המוצרים הבסיסיים. לאור כל זאת ישנה מצוקה ומחסור במצרכים יסוד בסיסים, והשפעתם ניכרת בתורים הבלתי נגמרים והמתישים לחנויות, חלקם בפיקוח המשטרה הארצית. אלו שאין ברשותם דולרים נאלצים לקנות בחנויות הרגילות בהם מרבית המדפים ריקים. בחודשים האחרונים השווקים בכל רחבי קובה היו ריקים, חלקם עם מוצר אחד בלבד למכירה. לעיתים ישנה המתנה בתור לשוק ריק בתקווה שיגיעו מוצרים כלשהם.

חזרה לתקופה הקשה בשנות ה 90

נדמה, כאילו הזמנים הם ימי שנות ה 90 המזכירים את קריסתה של ברה"מ, שהעניקה לאי יציבות וביטחון כלכלי והבטיחה את קיומו במשך 30 שנה (זמן המלחמה הקרה). התקופה המיוחדת השחורה (Período Especial) שעברה על קובה בשנים 91-96. קובה נקלעה למשבר חמור בשנות התשעים כשנפילת ברית המועצות הותירה אותה לבדה על הבמה הבינלאומית והיא איבדה את כל התמיכה החיונית והסיוע שקיבלה ממדינות הגוש המזרחי. קובה ייבאה עד 98% מהנפט מברית המועצות, והיצוא הקובני, כמו סוכר או ניקל נקנה על ידי ברית המועצות במחירים גבוהים מאוד, או הוחלף בנפט. אובדן התמיכה הסובייטית היה "אכזרי". אוכל, תחבורה, ביגוד או חשמל הפכו למותרות. תקופה זו שינתה את החברה הקובנית ואת כלכלתה לאין ערוך, והביאה את קובה לערוך רפורמות דחופות בחקלאות (עבודות ללא מיכון), הפחתה בשימוש במכוניות, סגירת מפעלים ופגיעה בתעשייה בבריאות ובקיצוב. התקופה המיוחדת היא שם נרדף לרעב, סבל וצנע. המזון הוקצב, אך בהדרגה התפתח מחסור שגרם לקובנים רבים לאכול ממש כל מה שיש, עד כדי כך שכתוצאה מהמחסור גם חתולי רחוב הפכו לחלק מהתפריט. בשלב מאוחר יותר הוואנה מצאה בעל ברית חדש בקראקס. הגעתו של הוגו צ'אבז לנשיאות ונצואלה בשנת 1998 העניקה לקובה גישה לנפט הדרוש באמצעות חילופי רופאים ומורים, ובסיוע של סוכני חרש קובנים השומרים על ביטחון הנשיאות בקרקאס. כיום, קובה מקבלת מוונצאולה בראשות הנשיא הנוכחי ניקולאס מאדורו כ -50% מהנפט הנדרש לשימוש באי.

החשש מפני הבאות

כידוע, את שמחת החיים והאופטימיות לא ניתן לעקור מהקובנים לעולם. אולם, הפעם אני חש שתכונה מולדת זו מהולה בעצב ובחשש, באי וודאות לגבי צפונות העתיד. התקווה המשתקפת בפנים של האנשים הרבים שפגשתי, החלה להיסדק, והאור בקצה המנהרה עדיין רחוק מלהאיר את האופק. היכולת של האנשים להישאר מאופקים יחסית לירידה הדראסטית במצב הכלכלי, לקבל את המצב כפי שהוא, ולהתאים עצמם למציאות הקשה והנואשת, ראויה להערצה ומהווה חידה בעיני.

המציאות העגומה

תורים ארוכים של נחילי אדם משתרכים במשך שעות ע"מ לקנות מצרכי מזון בסיסים שמוגבלים ומוקצבים פר נפש.
שוחחתי עם אנשים שנמצאים שם משעה חמש בבוקר על מנת לקנות רק קפה ומים, מחפשים פינות מוצלות להסתתר מהשמש הקופחת.
לעיתים יש הפסקות חשמל ומים יזומות, סגרים מקומיים בחלקים מהעיר או בשכונות. בהוואנה כל ערב בשעה 21:00 מתחיל הסגר הלילי שנמשך עד השעה 05:00 בבוקר. בחלק מהפרובינציות הסגר מתחיל בשעה 14:00 או ב 17:00 בצהריים. תיירים יכולים לעבור מפרובינציה לפרובינציה ללא בעיה עם רכב שכור או מונית צהובה. קובנים שרוצים לבקר בפרובינציה אחרת, נדרשים בבדיקת pcr ובהמתנה במרכז בידוד רפואי (centro de aislamiento) עד לקבלת האישור.

כיכר העיר העתיקה ריקה

סיור במרכז העיר העתיקה בהוואנה, השוקקת חיים בעונת תיירות רגילה הופך לחוויה עצובה של רחובות שוממים ודוממים. במדרחוב של רחוב אוביספו המפורסם מרבית החנויות והמסעדות סגורות למעט כמה דוכנים של מזכרות וגלידות. הכיכרות בעיר העתיקה ריקות מאדם, כולל הרחובות הצרים והיפים המובילים אליהם. בפארק סנטרל (התחנה המרכזית של סיורי המכוניות העתיקות) נמצאת בו מכונית אחת בלבד, אולי אחד מהתיירים הבודדים שמגיעים לקובה ייקח אותם לסיבוב. והשקט, כמו זועק לשמיים ותופס את מקומה של המוסיקה הקובנית שנשמעה מכל עבר בימים עברו טרום מגפת הקורונה. את ההפוגה הארוכה הזו מנצל משרד התיירות הקובני לבצע שיפוצים נרחבים בכיכרות העיר העתיקה.

הביקור בפרובינציות

יצאתי מהוואנה ברכב שכור לכיוון מזרח, התנועה שקטה והרכבים לצידי מעטים מאוד, בעיקר משאיות משא. במעברים בין הפרובינציות יש נקודות משטרה הממוקמות בד"כ בכניסות והיציאות של הערים השונות. יש להאט באופן משמעותי את הרכב בסמוך לנקודה במקרה והשוטר ידרוש לבדוק מסמכים של הנהג. לאחר שאלות ותחקור קצר, נתבקשתי לרדת מהרכב על מנת לבדוק חום, אך בקובה כמו בקובה נגמרה הסוללה של המכשיר ולכן שוחחרנו בלי בדיקת חום. מרבית אתרי התיירות סגורים, הפארקים הלאומיים, בשמורות הטבע והמפלים השוצפים שאון המים נבלע בדממה חרישית.
הכביש המהיר Autopista ריק מכלי רכב
בטרינידד העיר הציורית הקטנה, נדמה שכול התושבים בחוץ. העיירה הומה באנשים, במסחר בעגלות רוכלים וסוסים. 
אולם, ככל שמתקרבים למרכז ההיסטורי תנועת האנשים מועטה, ורק צילם של ארמונות הבארוק, מגדל הכנסיה ומדרגות בית המוסיקה מזכירים שפעם…. לפני שנה,  טרינידד היתה המקום השמח ביותר בקובה.
טיפסתי בכביש 152 הנמתח בפיתוליו לאורך של כ 90 ק"מ, המחבר בין טרינידד לסנטה קלרה. טיפסתי בכביש 152 הנמתח בפיתוליו לאורך של כ 90 ק"מ, המחבר בין טרינידד לסנטה קלרה.
בדרכי חציתי את שמורת הטבע הביוספרית טופאס דה קןואינטס השופעת בתצפיות, מעיינות מרפא, עיירות קטנות וקסומות, אתרי טבע מרהיבים ומפלים שוצפים.
במקום שורר מיקרו אקלים נוח ובו כ 300 מיני צמחים ועצי מהגוני וכ 100 סוגי ציפורים.
עצרתי במיראדור הצופה לאגם הוואניה, שם נמצא בית קפה קטן, אולם לא היה קפה גם לא מים.
הנהיגה בכביש המפותל והמיוער שנסלל ב 1937 הופכת להיות סיוט מאחר והוא מחורר לאורכו בבורות עמוקים, המקשים על הנסיעה. אבל הנוף, נוף בראשית יפיפייה, הטבע בשפעתו.
לאחר כשעתיים הגעתי לעיר סנטה קלרה השוממת ומשעממת גם כן. עיר 'המהפכה' בה התרחשו שני אירועים משמעותיים בהיסטוריה של המהפכה הקובנית. האחד, בדצמבר 1958 השתלטות כוחותיו של צ'ה גווארה על רכבת משא עמוסת בתחמושת שנועדה לחמש את צבאו של הרודן בטיסטה, מבצע אשר היווה את נקודת המפנה בניצחון כוחות המהפכה ומשם ההשתלטות על הוואנה.
האירוע השני, הקרוי משבר הטילים בין 16-28 באוקטובר 1962, לא רחוק מסנטה קלרה הוצבו הטילים הבליסטים הסובייטים שאיימו על ארה"ב וכמעט גרמו למלחמת עולם שלישית.
רחבת המזוליאום של צ'ה גווארה שם ניצבו מידי יום עשרות רבות של אוטובוסים בעבר, לא היה איש ובטח לא אוטובוס, החנויות הבודדות שפתוחות בעיר נסגרות כבר בשעה 13:00 והרגשתי כמהלך בעיר רפאים.
משם המשכתי באוטופיסטה (הכביש המהיר) לואראדרו עיר הקייט והנופש המפורסמת ביותר בקובה. גם היא, נכנסה לתרדמת קורונה.
הכביש הראשי המחבר בין בתי המלון חף מאוטובוסים של תיירים שפעם… מזמן… (לפני יותר משנה) גדשו את החופים, בתי המלון אתרי הצלילה והספורט האתגרי הימי. חופי הרחצה סגורים, חל איסור לנסוע לחוף ולהשתכשך למעט באזורים השוכנים על קו החוף ובקאסות הבודדות המארחות תיירים והשוכנות על החוף הקריבי לדוגמא Playa Larga סמוכה לסיאנפואגוס או במלונות השוכנים לצידו האטלנטי של החוף.

האנשים והייאוש

הדלות והעייפות הנפשית ניכרים בפנים הבוהות מחוסר מעש של תושבים רבים שפגשתי. המצב מחייב פתרונות יצירתיים וצצות עבודות חדשות שונות ומשונות על מנת לכלכל את המשפחות ובעיקר שיהיה אוכל בבית. שמעתי גם סיפורים קשים על בעלי מוגבלות שנשכחו וחיים בחרפת רעב או שנתמכים על ידי שכנים טובים שחולקים עימם מהמעט שיש להם. כולם מחפשים דולרים, מבקשים תשלום בדולרים, רבים מהם מקבלים את הכסף באמצעות בני משפחה המתגוררים בחו"ל ומנסים לסייע למשפחתם לצלוח את התקופה. פגשתי גם מכרים שעסקו בתיירות, הרוויחו היטב, הרבה מעל הממוצע וחיו ברמת חיים טובה, עומדים כעת גם הם בתור שעות ארוכות לקנות פרודוקט אחד בלבד.

התקווה בחיסונים

עם כל מי שנפגשתי ושוחחתי, הופתעתי מכך שמרביתם יודעים שבישראל כמעט כולם מחוסנים וכעת גם לא נדרשים במסכות במקומות פתוחים.
הקובנים מייחלים לרגע שהממשל יודיע על מבצע חיסונים נרחב, כעת בקובה שני חיסונים (מתוך חמישה) נמצאים בשלב הקליני האחרון וניסיון בבני אדם. (ראו כתבה בנפרד). צוותי הרפואה כבר חוסנו והחל מיום שני הקרוב יחלו בחיסון של בני 60 ומעלה. בתקווה שמשהו ישתנה לטובה והחיים יחזרו למסלול כתיקונם בימים נורמלים.

הניצוץ שבלב

לא הכל שחור ועצוב בקובה, ממש לא.
למרות המצב העגום והקשה, למרות הסגרים בלילות והשעמום לכאורה.
עדיין מתקיימות מסיבות פרטיות בהרבה בתים.
בלילות השכנים והחברים שומעים מוסיקה ורוקדים כאילו אין מחר.
בתורים הארוכים והמתישים ישנם שיחות והעברת מידע פעילה בין האנשים.
ותמיד אבל תמיד כל אמירת שלום ברחוב מצידי לאנשים נענתה בחיוך רחב ובשיחה קולחת המשכיחה לרגע קצר את תלאות היום יום, את מזג האויר המהביל והקופח ואת המחסור התמידי למצרכי מזון.  

סגירת מעגל עם שלטון קסטרו

בשני ביקורים שלי בקובה מתוך עשרות טיולים ופעמים ששהיתי בקובה, נכחתי בחילופי המשמרות של משפחת קסטרו.
בביקור השני שלי ב 2008 מינה פידל קסטרו את אחיו הצעיר ראול קסטרו באופן קבוע לנשיא הרפובליקה והעביר לו את כל סמכויותיו.
בביקור האחרון שלי באי 2021 באי הקריבי ראול קסטרו, יו"ר המפלגה הקומוניסטית בקובה, התפטר מתפקידו ובכך שם קץ לעידן שבו שלטה משפחת קסטרו ברציפות במדינה מאז שנת 1959.

"האם מומלץ להגיע לקובה לטייל בתקופה זו ?  
מבחינתי,  ההמלצה היא עדיין לא.  
כדאי להמתין עוד קצת עד שהעניינים יתבהרו.

תודות

תודה לחברים היקרים שליוו אותי במסע והפכו אותו לנעים יותר, האחים דויד ומושיק לוי, לאברמיק פיינר על הסיפורים.
לציון פדידה על חברות טובה והשיחות המרתקות. לאבי שגיא היקר לי כאב על עיצות נבונות, על כתף תומכת ועל ארוחות הגורמה שבישל והלב הענק שפתח לי. 
לקפיטן אבי הזאב על הסיוע הרב והאיפורמציה המדוייקת שסייעה בהכנות הטיול ועל הדאגה הרבה במהלך הטיול.

 שחר גל קובה | אפריל 2021 | זמן קורונה              
 ————————-
 Oprator &  Travel Consultant
שירותי תיירות למטייל העצמאי בקובה
אתר Cubamytrip.com
קובה שלי – החוויה ה'קובנית' שלכם
לטייל ולראות את קובה ב'עיניים קובניות'
972-50-7489920 | 53-5-100-1563+

נהניתם מהמידע, כנסו לאתר קובה שלי שם תמצאו מאות מאמרים וכתבות שלא תראו בשום מקום אחר.
אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!!
אשמח לתיוג תגובות ושיתוף לחברים שמתכננים לנסוע לקובה.
מעוניינים לראות את הפנים האמיתיות של קובה ולא רק את מלכודות התיירים הממוסחרים.
עם 'קובה שלי – החוויה הקובנית שלך' תוכלו לקבל זוית אישית ייחודית לטיול פרטי קסום ובלתי נשכח.

מעוניינים בתכנון טיול ייחודי לקובה ושירותי תיירות
לקבלת שלד מסלול מפת ציר טיול ועלויות למייל ללא תשלום.

נהנתם מהמידע שתפו והגיבו תודה

SG lOGO
מחשבון המרה מטבעות

Currency Converter EUR/CUP: ד, 17 אפר.

פוסטים אחרונים

קצת על הכותב

Shahar Gal
shahar gal
Operator & Travel consultant
שחר גל 54, מטייל, מדריך, חוקר, אופרטור ומומחה בעל שם לקובה.
באמתחתו מאות מאמרים העוסקים בכל הרבדים ותחומי החיים באי.
במהלך 14 השנים האחרונות לאחר אין ספור ביקורים ואלפי ק"מ באי, הטביע חותם אישי וטביעת אצבע בכל פינה ברחבי קובה.
קובה בשבילי היא בית, אהבה, אנשים, משפחה, הוויה, שפה, חלום מתמשך ו'שריטה עמוקה בלב'

כל האפשרויות להתקשר אלי

שתפו את הפוסט לחברים

שעה ותחזית מזג האויר

טעימה מהחוויה הקובנית

השאירו מייל לקבלת ניוזלטר וחדשות על קובה

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

פוליסת ביטוח מודולרית לקובה

כיסוי מלא להוצאות בגין מקרה חירום רפואי בקובה
כיסוי מלא להוצאות בגין Covid 19
כיסוי לביטול הנסיעה עקב אבחנה חיובית לנגיף הקורונה / אשפוז.
כיסוי להוצאות הארכת שהיה במדינת היעד עקב סירוב העלאה לטיסה מחשש להידבקות (תשלום באמצעות כרטיס (PasportCard)
שירות יעוץ רפואי מרחוק (Telemedicine) מבלי לעזוב את חדר המלון
√ אין צורך להוציא כסף מהכיס !!! (תשלום באמצעות כרטיס (PasportCard)
פטור מלא מהשתתפות עצמית בעת תשלום הוצרות רפואיות בקובה (באמצעות כרטיס PasportCard)

ארנון לוקר

סוכן הביטוח האישי שלך לקובה

כתבות מעניינות נוספות

12 הקוקטלים הכי טעימים בקובה

6 סוגים שונים של בירה שכדאי להכיר

6 סוגי רום שמשנים את מצב הרוח

לפרטים | שאלות | הצעות

Servicio Turisticos Locales en Toda Cuba

לטייל | לחוות | להרגיש| ולראות את קובה
בעיניים קובניות

Office

Calle irtudes #165 Centro Habana

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

5 מחשבות על “יומן מסע לקובה | זמן קורונה | אפריל 2021”

 1. עמי ליבמן - גדרה

  שחר היקר.
  מזה זמן רב אני עוקב אחרי הכתבות המאלפות שלך על קובה, ומתמלא בחשק רב לנסןע וחבקר באותו עולם מופלא שאתה כה מטיב לתאר בלשונך הציורית והקולחת.
  אם מה שמתואר בכתבות שלך הוא אפילו חצי ממה שיש בפועל במציאות, הרי בטוח שמדובר במסע בלתי נשכח הבוחש בכל החושים והתובנות ומבטיח הנאה ולימוד מעמיק של האי המדהים הזה וטיול בלתי נשכח.
  בתקווה שימים טובים יותר יחזרו במהרה ואוכל לצאת לחוות את כל התיאורםי שלך.
  בטוחני שעם כמות ההמלצות שיש לך באתר למטייל ובמוצילר וגם בפייסבוק ההנאה היא מובטחת.
  תודה על כתיבה קולחת וסופר מעניינת.

 2. מושיק לוי

  הטיול שלי לקובה המדהימה .
  קובה היא כמו קפסולה שקפאה בזמן, נותנת לתיירים פרופורציה והערכה של השפע שיש לנו בארץ.
  אמנם אין אוכל ומותרות אך האנשים מאושרים ורוקדים כאילו אין מחר.
  מומלץ בחום. שחר המדריך המקצועי והמושלם הכיר לנו צדדים שתיירים רגילים לא רואים בקובה …….
  כולם שם חבריו הקרובים המוכנים לעשות הכל למען הנעמת הביקור של חבריו למסע.
  אז אתם רוצים ישראלי קובני אמיתי הרי הוא שחר שלנו

 3. הי שחר.
  כתבה שאיפשרה לי לטייל איתך ולהרגיש את ההבדל של קובה שהכרתי במשך 8 שנים אחרונים.
  הרגשתי את הכאב שלך ועדיין את הרצון לחזור בקרוב.

 4. חווה וברוך יפה

  קובה נשארה בליבנו כמקום נפלא עם אנשים נפלאים למרות הקשיים שהם חווים.אני שמחה שאנחנו יכולים לסייע ולו במעט לאנשים שהיינו איתם בקשר.
  נקוה לימים טובים יותר.

 5. נילי ושלמה

  הי שחר,
  כואב הלב על העם המסכן הזה שאף פעם לא חי בשביל עצמו, תמיד שירת איזה אדון אחר.
  כאשר חשבו שעם קאסטרו רואים את האור נכנסו לבית הסוהר של החיים.
  לחשוב שאין סיכוי שמישהו יבוא לעזרתך , ראה מקרה סוריה. עצוב, עצוב מאד.
  מאד שמח שראית בעיניך כיצד אנשים יקרים שנלחמים לשרוד במציאות הבלתי אפשרית, והכל ביושר ולא על חשבון אחרים.
  תודה שחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top
Logo My Cuba

1Cuba Travel Calculator

הסכום הנקוב הינו משוער (נכון ל לדצמבר 2021)

הערה: במצב של שינוי תאריכים יש לבצע איפוס נתונים ולמלא את הטופס בשנית