מדריך הקרנבלים בקובה

שחר גל | פורסם 10.12.2012 | עודכן 11.04.20

תכנון הטיול בקובה מתבסס על מס' משתנים. 
הזמן המומלץ ביותר בקובה לקרנבלים ופייסטות הוא בטווח שבין סוף חודש יוני לסוף חודש אוגוסט.
הקרנבלים בקובה מהווים את גולת הכותרת וראויים להיות בראש סדר העדיפויות בתכנון החופשה באי הקריבי.
הבעיה בקרנבל הקובני שעד ימים ספורים לפני הפתיחה  אי אפשר לדעת בוודאות אם יפתח בזמן ובתאריך שנקבע.
כי כמו שאומרים הקובנים : "בקובה שום דבר לא בטוח", זאת מאחר שהזמן והתחייבות האי הקריבי הינם נזילים (מזכיר את האיים ביוון) ותלויים במשתנים רבים.

2_800x450
אז נכון שהקרנבל הברזילאי הוא המפורסם בעולם, אבל גם בקובה יש הרבה מה להציע בתחום המוסיקה, הריקוד והחגיגה שנמשכת עד אור הבוקר. ההבדל העיקרי הנו שבקרנבלים בקובה אין חציצה בין הלהקות והרקדנים לקהל ממש כמו בתאטרון רחוב, כך שמידי פעם גם הקהל פורץ  פנימה לתוך התהלוכה ומרגיש חלק ממנה. הכל יותר עממי ואותנטי ללא מסחור יתר כמו במדינות אחרות.
Large group of dancers who, in a uniform manner, dance a rhythmic step in time with accompanying instruments entered the carnival scene: "comparsas." Comparsas were born in marginal neighborhoods in Havana and became emblematic expressions of both the Havana carnival and Cuban culture in general.

Havana, CubÿÛ

הרחוב רועש בהמולה ססגונית ומלווה במוזיקה מטריפת חושים ובדוכני אוכל אקזוטי הכולל פירות טרופים קרים ובנוסף כוס דאקירי,  קובה ליברה או המשקה הלאומי מוחיטו. אין ספק שהפסטיבלים שהנם למעשה פועל יוצא למסורת הקובנית ונותנים למטייל מימד נוסף ופרספקטיבה שונה לחיים בקובה.
להלן הפסטיבלים המועדפים בקובה, מומלץ להתעדכן מראש על עדכון התאריכים בלשכת התיירות המקומית.
להלן פירוט הקרנבלים המומלצים בקובה.

עיטור צהוב

FIESTA SANJUANERAS

תאריך: 21-24.06
מיקום: Trinidad

הקרנבל של טרינידד הוא אחד הפסטיבלים המפורסמים והשמחים ביותר בקובה. במהלך הפסטיבל תהלוכות צבעוניות עוברות ברחובות טרינידד, וכוללות אנשים המחופשים בתלבושות צבעוניות, רקדנים, דוכני אוכל ואלכוהול, תזמורות, מתופפים, וחגיגות שונות לצלילי מוזיקה לטינית סוערת, כולל רודיאו ותצוגות זיקוקים בשעות הערב מקומות הבילוי פתוחים עד השעות הקטנות של הלילה וחוגגים ממלאים את הרחובות. אלכוהול נשפך כמו מים וברחבי העיר הקטנטונת נערכות חגיגות ריקודים עד אור הבוקר.

קרא עוד…

אחת ההופעות החשובות והססגוניות ביותר של החגיגות היא הטבח כביכול של הנחש, אשר, על פי החוקרים, הוא המורשת של קונגו שחור שהביא את השירים שלהם טקסים של טרינידד. ​על ידי הקדוש הפטרון, סן אנטוניו, הקונגו ביים את מותו של השטן, מסומל על ידי הנחש.

צמצם

עיטור צהוב

FIESTA DE SAN JUANS

תאריך: 24-30.06.18
מיקום: Camaguey

בחודש יוני הפסטיבל המסורתי מתרחש בעיר קמאגווי במרכז קובה. קרנבל צבעוני הפעיל כבר במשך שלוש מאות שנים מאז הקרנבל הראשון שהתקיים בשנת 1725. בחודש זה ברגע נהגו לקחת את הבקר לשווקי העיר למכור אותו, הקנבל היה משולב עם תחרויות סוסים ומיומנויות שונות. עם השנים נוספו אירועים ופעילויות, ויותר אנשים התחילו להשתתף בחגיגה זו, והוסיפו תלבושות ומופעי בידור. היום פסטיבל פופולרי זה אינו קשור יותר למכירת בעלי חיים.

קרא עוד…

החגיגה מתחילה בערב עם הקריאה לפתיחת החגיגה ממרפסת בית המושל. קרנבל סן חואן לא כמו נוצץ כמו הוואנה קרנבל ולא מצחיק כמו זה של סנטיאגו דה קובה, אלא מהווה מוניטין של חופשה משפחתית מלאה של מסורות משנים עברו. בד"כ בבוקר של היום השני לקרנבל מתקיימת חגיגה לילדים באזור קזינו קמסטרה הפארק העירוני מהגדולים ביותר בקובה.

צמצם

עיטור צהוב

CARNAVAL ACUATICO

תאריך: 09-10.07
מיקום: Santiago de Cuba

מצעד הסירות הימי מתקיים במפרץ סנטיאגו.
יוזמה זו הממשיכה את המסורת משנות ה 30 של המאה הקודמת ניתן לראות רק בסנטיאגו דה קובה.
ספינות וסירות קטנות עם אורות מהבהבים ולעיתים גם זיקוקים מעטרים אם הים הקריבי בשלל צבעים.
מוסיקה וריקודים וזמרים עולים על כלי השייט ורוקדים אל תוך הלילה.
בפסטיבל זה יש תחרות עיצוב וקישוט הספינות/סירות לפי קטגוריות, ניתן לראות השקעה שאינה נופלת ממיצגי הרחוב של הקרנבלים הגולים האחרים בקובה.
פסטיבל מסוג זה מתקיים בד"כ ב 12 באוגוסט במפרץ הוואנה במהלך הקרנבל הגדול של הוואנה.

עיטור צהוב

FIESTA DEL FUEGO

תאריך: 03 - 09 ליולי
מיקום: Santiago

פסטיבל האש בסנטיאגו הוא פסטיבל קובני אמיתי, ששורשיו נטועים עמוק בהיסטוריה של קובה. במרכזו של פסטיבל האש עומד הרעיון של גירוש הרוע  והתחלת השנה החדשה בטוב וברגיעה. המקורות של פיאסטת האש הן בחגיגות של דת היורובה האפריקאית. על פי מנהגי המקום להקות אומנים המלווים בקהל המונים יוצאות בתהלוכה בהינתן האות  לכיוון הנמל, שם בוערת מדורה גדולה (בתוכה בובת עץ ענקית המסמלת את דמותו של השטן) שתפקידה ל'טהר' את ההמון המשולהבים.

קרא עוד…

החוגגים עטופים בלבוש צבעוני רוקדים רוקדים משולהבים באקסטזה עם חרבות בידיהם וצועקים על מנת לסלק ולשרוף את הרוע השטני שליווה אותם כל השנה. בתום הטקס מסמנים המאמינים צלב על כפות ידיהם כהגנה מפני פגיעת השטן. במהלך שבעת ימי הפסטיבל מתמלאים רחובות סנטיאגו בחוגגים הרוקדים לצלילי מוזיקה שמחה וקולנית, לבושים בתלבושות מרהיבות ביופיין. ברחובות מפוזרים דוכנים המוכרים אוכל ושתייה במחירים זולים למדי. דוכני מזכרות ודוכנים המציעים תחרויות שונות ומשונות לעוברים ושבים. בערבים תוכלו לראות תזמורות מקומיות, להצטרף לחגיגות ולריקודים ברחובות ובמועדונים, וליהנות מאווירה מיוחדת במינה, קסומה ומהנה.

צמצם

עיטור צהוב

GRANDE CARANAVAL

תאריך: 21-27.07
מיקום: Santiago de Cuba

הקרנבל נערך בשלושה מוקדים: Avenida de trocha / אבנידה גארסון – המופע המרכזי, שכונת סואניו – מתאים יותר לצעירים ורחוב מרטין – שוק ססגוני. בימים בהם נערך הקרנבל בד"כ 5 ימים. העיר סנטיאגו משנה את פניה לבלי הכר. כבישים ורחובות נחסמים, ביתני מזון ומשקאות לכל אורך השדרה, גדרות עץ מאולתרים יוצרים חיץ בין הקvל לרקדנים ויציעים (טריבונות) נבנים במיוחד לתקופה. למרות שאין סדר בין קבוצות הרקדנים, התהלוכה מתקדמת בעצלתיים וחלק מהרקדנים לבושים בסגנון חובבני.

קרא עוד…

ניתן להבחין שהחומרים מהם בונים את הקונסטרציות לתפאורה הם זולים ומחומרים ירודים, כך שהדבר היחיד שמזכיר קרנבלים בעולם, הם משאיות ענק המקושטות בנצנצים ואורות צבעוניים ובתוכן רקדניות המפזזות תדיר. אולם עם זאת מדובר בפסטיבל עממי, קריבי, אמיתי וצנוע המיועד בעיקר לגרום לקובנים לשמוח ולשכוח את טרדות היום יום, זאת להבדיל מקרנבלים אחרים המצועצעים וממוסחרים לעייפה ומיועדים בעיקר לתיירים. בד"כ התהלוכה מתחילה בשעות הצהריים המאוחרות, אולם ביתני המזון והבירה פתוחים במהלך היום והבירה נמזגת כמים מתוך מיכלי ענק לבקבוקים אישים של החוגגים. כדאי לקחת בחשבון שיש מחיר לטיול בקובה בזמן הקרנבל. הביטוי לכך הוא מזג האוויר הבלתי נסבל, טמפרטורה חמה ולחות מרובה הן גם מתכון לסיוט ולתחושה של צלייה במיקרוגל, אולם גם לכך יש פתרון חוף הים בסיבוני, או בריכת שחיה הניזונה מהנהר הסמוך וכל זאת במרחק של ק"מ ספורים מחוץ לעיר.

צמצם

עיטור צהוב

HAVANA CARNIVAL 

תאריך: החל מיום שישי של סוף השבוע הראשון של חודש אוגוסט, במשך ארבעה סופי שבוע
מיקום: Malecon Havana

עד שנת 1998 התקיים הפסטיבל מידי שנה בחודש פברואר, אך מאז עבר לחודש אוגוסט. קרנבל הוואנה החל כציון יום המהפכה הקובני שחל ב – 26 ליולי, והתפתח לחגיגות שכוללות תהלוכות ומצעדים. בחודש אוגוסט המלקון בהוואנה משנה את פניו, טריבונות ישיבה נבנות לכל אורכו ותהלוכת הקרנבל חולפת על פניו. כמעט כל שכונה מארגנת קבוצה ומתאמנת במשך חודשים ומציגים את הכישרונות האישיים שלהם. המון ריקודים לטיניים אנרגטיים אותם רוקדים המטיילים הזורמים מכל האזור ומרחבי העולם להוואנה, בזמן הקרנבל, ובעיקר קבוצות של רקדנים מקצועיים בתלבושות יפהפיות ותזמורות מקומיות.

קרא עוד…

מלבד החגיגות הרועשות והשמחות ברחובות הוואנה, במשך היום, יש דוכנים רבים המוכרים מזכרות, ותענוגות קולינריים וכמובן אלכוהול. במשך הלילה תוכלו לבלות באחת ממסיבות הריקודים הסוערות או בהופעות של הלהקות הטובות ביותר בקובה במועדוני הוואנה או תחת כיפת השמיים במיוחד באזור המלקון  ולצפות בזיקוקי דינור.

צמצם

עיטור צהוב

PARRANDAS REMEDIANAS

תאריך: 21-27.07
מיקום: Remedios

נחשב לצבעוני והראוותני מכל החגיגות והפסטיבלים בקובה. מתקיים בעיירה הקטנה בין התאריכים 24-25.12 שיאו של הפסטיבל הינו בערב חג המולד. המסורת של הפסטיבל החלה בסביבות שנת 1820 כאשר כומר בשם פרנסיסקו ויגיל דה קויניוז (פרנסיסקוויטו) היה מודאג מחוסר ההתלהבות של תושבי העיירה להגיע למיסת חצות של חג המולד. הכומר החליט לארגן קבוצה של ילדים, שירעישו בפעמונים, צלחות פחים מקלות וחצוצרות ולמעשה כל חפץ רועש אחר על מנת להעיר את תושבי העיירה ולעודדם להגיע לכנסיה ולהשתתף במיסת חצות. מה שהחל כקריאה דתית להשתתפות האזרחים במיסה הפך ברבות השנים לפסטיבל ססגוני שנמשך עד היום.

קרא עוד…

שבועות רבים לפני הפסטיבל מארגנים את הבמות ואת התלבושות. מאז 1851 מתקיימת מעין תחרות/ עימות של שתי השכונות היריבות סן סלוודור במערב ואל כרמן במזרח. אל כרמן נבדלים בשימוש בקישוטים בצבעים חומים. לעומתם סן סלבדור מתהדרים בתלבושות בעיקר בצבעי אדום וכחול. בחירת הנושא של המיצגים המהלך ההכנות לפסטיבל הן סודות שנשמרים היטב על ידי חברי כל צד, זאת על מנת להעניק אווירה מיוחדת לעיר ולתת תחושה של לכידות מיוחדת ויריבות חגיגית ובריאה. זוהי חגיגה של ממש עם דוכני מזון ובירה, ריקודים תוססים וזיקוקי דינור מרשימים שהחלה כמסורת פולקלורית אמיתית והפכה לחג לאומי. על מנת לשמור על מסורת זו נוצר ב -1 באפריל 1890 המוזיאון האתנוגרפי של הרמדיוס פרמנדס, אשר משמר חפצים רבים, מודלים, עדויות, תמונות ומסמכים הנוגעים לפסטיבל.

צמצם

האם הפוסט היה שימושי ?

דרג את רמת המידע שקראת בפוסט

דירוג ממוצע לכתבה 3 / 5. מס' מדרגים 2

היה הראשון לדרג את הפוסט הזה

אנו מצטערים שפרסום זה לא היה שימושי עבורך!

תן לנו לשפר את הפוסט הזה!

ספר לנו כיצד נוכל לשפר את הפוסט הזה ?

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

הפוסט הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

הקאסות המומלצות שלנו

ישנם אלפי קאסות בקובה ברמות אירוח שונות חלקן ישנות, חלקן משופצות ומיעוטן חדשות לגמרי
אנחנו בקובה שלי דואגים לתת לכם את רמת הקאסות הטובה ביותר
בהתאם לרמת הנוחות והתקציב שלכם

המומחים לקובה

יועץ הטיולים האישי שלך
Shahar gal

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

Calle Virtudes #214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן ללא אישור

Scroll to Top