הבירה הקובנית והקצף

cristal

בירה היא משקה קדום שתמיד נקשר למטרות טיפוליות. החל מהציוויליזציה השומרית, לפני 6,000 שנה, שצרכו בירה כדי להימנע ממחלות זיהומיות, וכלה  במצרים שהפכו אותה למשקה לאומי. היפוקרטס, אבי הרפואה, ציין: "בירה היא משכך כאבים קל שמרווה את הצמא, דיקציה, מחזק את הלב והחניכיים ”.
אמיליו בקרדי, איש עסקים קובני, נהג לומר, "ניתן למדוד את התקדמותה של קובה על ידי צריכת בירה.
למרות שהאי מפורסם גם בזכות משקאות חריפים וקוקטיילים אחרים, האמת היא שבירה היא אחד המשקאות האהובים על הקובנים, שמרווים צמא וחום עם צוף מרענן זה.
גם חוסה מרטי אבי האומה הקובנית כתב "בירה עומדת בכל התנאים המגרים שהופכים את המשקאות האלכוהוליים לנחשקים, ואין להם אף אחד מהתנאים ההרסניים שלהם."

cevesita

למרות יחסי אהבה טבעיים אלה, הבירה הראשונה שהוברחה לאי מג'מייקה ונאלצה להמתין עד 1762, עם לכידת הוואנה על ידי האנגלים, כדי שיובא באופן חוקי ומנורמל.
בקובה יש מספר מבשלות בירה, המפעל (הגדול והחזק יותר הוא ללא ספק Cervecería Bucanero S.A), יצרנית המותגים הפופולריים ביותר בקובה: Cristal, Bucanero ו- Mayabé.
החברה ממוקמת בהוואנה ומפעל הייצור שלה בהולגוין, עיר תעשייתית חשובה בחלק המזרחי של האי שבו נמצאים המים האיכותיים ביותר במדינה.

cervecas

איכות הבירה הקובנית תמיד הייתה גבוהה, עד כדי כך  שרבים מעמיתיה הזרים לא הצליחו לחדור לשוק המקומי של האי. במשך שנים ניסו מותגים רבים להתחרות במחיר ובאיכות עם בירות לאומיות, אך למרות זאת מבין הניסיונות, רוב הקובנים ממשיכים להעדיף את זה שיוצר בקובה. עובדה מוזרה היא שבשנת 1958 היו בקובה חמש מבשלות בירה שהפיקו כ -30 מיליון ליטר בשנה לאוכלוסייה משוערת של 6 מיליון תושבים בלבד. אם לוקחים בחשבון את הצריכה הנמוכה של המוצר על ידי נשים וקטינות, ניתן להסיק על הצריכה הגבוהה לנפש של המוצר בקרב שותים. הקובני של תמיד היה נטייה למשקה זה.
על פי הסטטיסטיקה, בשנת 1959 כל שיאי מכירת הבירה הקיימים בקובה נשברו עד למועד זה ומאז שהמפעלים הראשונים החלו לייצר אותם על האי.

Bucanero

Bucanro

בוקאנרו זו הבירה החזקה והפופולרית ביותר בקובה.
עם צבע ענברי נפלא, הוא מתאים למי שמעדיף משקה טרי עז וחזק.  חזק ועז יותר מהשאר. הבוקנרו עשויה ממרכיבים טבעיים ובשילוב מגע של סוכר קובני אופייני.
המשקה בעל 5.4 אחוז אלכוהול.
בקובה משייכים את הבוקנרו כמשקה לגברים, אולם האמת היא שגברים וגם נשים שותים אותו על האי.
לבירה גרסת פרימיום, הנקראת Bucanero Max, המיוצרת עם מיטב כשות השעורה והארומטית, המעניקה לה צבע בהיר יותר מאחותה, כמו גם טעם עדין, עם נגיעות מרירות וסיום של 6.5 אחוז אלכוהול.

Cristal

Cervsa Cristal

לבירה קריסטל יש יחסי אהבה עם הקובנים כבר יותר מ 80 שנה.
אחוז האלכוהול בבירה זו הינו מתון 4.9 בלבד.
נחשבת לבירה חלקה, מרעננת וקלילה. מועדפת בעיקר על נשים. לבירה ארומה מושלמת. 
מיוצרת עם מאלט ומים טבעיים ממעיין עמוק, מה שמעניק לה את אותו צבע בהיר וטעם כשות עדין שלא משאיר טעם לוואי בפה.
בשנת 2007 קיבלה קריסטל את מדליית הזהב במונדה-סלקציה הבינלאומית על מצוינותה וטעמה.

Tínima

Coctel Tinima

בירה תינימה נחשבת לבירה החזקה ביותר, עם 8-13 אחוז אלכוהול ומיוצר מאז 1985 במפעל סמוך לנהר תינימה בצפון העיר קמגואי.
נמכרת כבר יותר מ -30 שנה ואהובה בזכות הטעם, המרקם הקצף והקליל שלה, איכויות שהופכות אותה לנעימה מאוד לחיך.
הבירה נחשבת לאת הזולות ביותר בקובה ומועדפת על ידי התושבים הוותיקים יותר.
בירה זו מוגשת בדרך כלל מהברז והיא מועדפת בדרך כלל במחוזות ובפרובנציות.

Cacique

Cerveca Cacique

המותג Cacique חזק מעט יותר מ- Mayabe עם 4.5% אלכוהול בנפח, אך יש לו טעם קליל דומה. פחיות הכסף שלה הן תכונה נפוצה בעסקים ממלכתיים, וניתן לטעון שהמקום הטוב ביותר לנסות הוא בבר בייסבול בשדרה 12 בוואדו, הוואנה. 

Mayabé

Cervecha Mayabe

מציג את המיסטיקה והבדיחה הקובניים האופייניים, שם הבירה הזו מתייחס לנקודת המבט של מיאבה, מקום שקשור קשר הדוק לאגדה של חמור פנצ'יטו, שאוהב לשתות בירה טובה. 

Hatuey

Cervecha Hatuey

נחשבת לאחת מהבירות הוותיקות באי את המשקה החל לייצר בשנת 1927 איש העסקים אמיליו בקרדי, במטרה לייצר בירה לצריכה מקומית.
במשך שנים רבות הייתה זו הבירה הפופולרית ביותר בקובה. עד כדי כך שבאולמות המפעל שלו, מקום מפגש של החברה בשנות החמישים, הציע הסופר ארנסט המינגווי את פרס נובל לקובנים כאות תודה ומחווה. 
ב  1919 הוקמה חברת מבשלת סנטיאגו על ידי מר אדוארדו צ'יבאס. במהלך השנה הזו נרכשו המתקנים על ידי חברת רון בקרדי SA. המבשלה הממוקמת בשכונת סן פדריטו בסנטיאגו דה קובה, נקנתה במטרה  לבנות מזקקה חדשה של בקרדי ולשרת ביקוש צרכני גדול יותר של אמריקאים הנוסעים בכמויות גדולות מאמריקה לקובה.
המזקקה החדשה נחנכה ב- 4 בפברואר 1922. 
זמן קצר לאחר מכן, מפעל קרח שירות חדש בסנטיאגו דה קובה פתח את שעריו באתר מבשלת הבירה לשעבר. בשנת 1926 החליטה Compañía Ron BACARDI SA לעשות שימוש במתקני ייצור הבירה לצורך ייצור בירה לצריכה מקומית. חברת Ron BACARDI SA ו- Brewers מבשלת חברת סנטיאגו השיקו את בירת Hatuey בשנת 1927.
על מנת לספק את צמאונה הגובר של קובה לבירת האטואי, Cerveceria Modelo הוקמה בשנת 1947. מבשלת בירה זו הוקמה עשרה קילומטרים מהוואנה באתר שנקרא "אל קוטורו" בשנת 1947.  בשנת 1959 שלטה על 50% משוק הבירה הקובני. 
 ב- 14 באוקטובר 1960, לאחר 34 שנים של צמיחה רצופה, הוחרמו חברת רון BACARDI SA ו- Hatuey Cervecerías על ידי משטר המהפכה במדינה ובירה אטואי איבדה את השוק. כיום, מוצרי מאלט ובירה של Hatuey זמינים בחלקים של ארצות הברית על ידי סמכות מיוחדת ובפיקוח בעל המותג Hatuey, Bacardi, USA, Inc.

La Tropical

Cuba Libre

הבירה העתיקה ביותר בקובה החלה להיות מיוצרת בשנת 1883 בעיר קרדנס, במטאנזס, מכיוון שהעלייה במיסים על היבוא גרמה לתושבים המקומיים לייצר בעצמם.
בהתחלה זה היה מוצר באיכות נמוכה, אך מאוחר יותר יצרני בירה צרפתיים וגרמנים שנשכרו על ידי החברה שיפרו את הנוסחה הקובנית המקורית ואת המוצר הסופי. מרכיביו כוללים שעורה דו-שורתית וכשות מיובאת, שמולידים את הטעם הייחודי של "הבירה הקובנית הראשונה".

Manacas

Cervecha Manacas
בירה זו מאופיינת ברמת אחוז האלכוהול הנמוכה המאפשרת לשתות אותו ללא הסיכון להשתכר במהירות. מיוצרת במבשלת אנטוניו דיאז סנטנה, במנאקאס בווילה קלרה. לבירה זו טעם עשיר וטעים כתוצאה ממעיינות המיים הקרובים למפעל.

Polar

Cervecha Polar

המותג פולאר נרשם ב- 21 באוגוסט 1916 והבירה הראשונה יוצרה באפריל 1911, במפעל של Compañía Cervezera Internacional SA, בפואנטס גרנדס, הוואנה, קובה, שהחל כמפעל קרח. בזמנו העסיק המפעל 520 עובדים והיה המפעל השני בגודלו מבין שלוש חברות הבירה הגדולות בקובה.
בהמשך עבר הייצור לוונצאולה.
הבירה בעלת חוזק אלכוהולי של .4.5%

Malta

Cervecha Malta

משקה זה, המכונה "בירה לילדים", בולט בטעמו המתון והמתוק, כמעט ללא אלכוהול.  בקובה נהוג לקחת אותו עם חלב מרוכז, שילוב משקם וטעים. 
מלט בסיס הוא אחד המרכיבים החשובים ביותר בתהליך הבישול כולו.
הסיבה שהמלט הבסיסי הוא זה שממלא את התפקיד החשוב ביותר בכל הייצור היא פשוטה מאוד, והיא שתכונותיו ייחודיות ושונות מאוד משאר חומרי המלח המיוחדים המשמשים לייצור בירה.
המאלט רוכש את תכונותיו החזקות הודות לתהליך המלט. השלב הראשון הוא השרייה והנבטה, לאחמ"כ השלב הבא הוא תהליך הייבוש, אשר יבוצע במשך 24-36 שעות בטמפרטורה שבין 50 מעלות צלזיוס ל -70 מעלות צלזיוס. 
מסיבה זו מליטי הבסיס הם הקלים מכולם, מכיוון שהם שומרים על צבעם הזהוב הרך כאשר אינם נאפים. עיבוד בטמפרטורות נמוכות מאפשר למלט הבסיסי לשמור על הכמות הגדולה ביותר של סוכרים ועוצמה דיאסטטית רבה יותר, מה שלא קורה בסוגים אחרים של מלטים מיוחדים.

עיטור כתום - תחתון 2

נהניתם מהמידע, כנסו לאתר קובה שלי שם תמצאו מאות מאמרים וכתבות שלא תראו בשום מקום אחר.
אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!!
אשמח לתיוג תגובות ושיתוף לחברים שמתכננים לנסוע לקובה.
מעוניינים לראות את הפנים האמיתיות של קובה ולא רק את מלכודות התיירים הממוסחרים.
עם 'קובה שלי – החוויה הקובנית שלך' תוכלו לקבל זוית אישית ייחודית לטיול פרטי קסום ובלתי נשכח.

מעוניינים בתכנון טיול ייחודי לקובה ושירותי תיירות
לקבלת שלד מסלול מפת ציר טיול ועלויות למייל ללא תשלום.

נהנתם מהמידע שתפו והגיבו תודה

SG lOGO

פוסטים אחרונים

קצת על הכותב

Shahar Gal
shahar gal
Operator & Travel consultant
שחר גל 54, מטייל, מדריך, חוקר, אופרטור ומומחה בעל שם לקובה.
באמתחתו מאות מאמרים העוסקים בכל הרבדים ותחומי החיים באי.
במהלך 14 השנים האחרונות לאחר אין ספור ביקורים ואלפי ק"מ באי, הטביע חותם אישי וטביעת אצבע בכל פינה ברחבי קובה.
קובה בשבילי היא בית, אהבה, אנשים, משפחה, הוויה, שפה, חלום מתמשך ו'שריטה עמוקה בלב'

כל האפשרויות להתקשר אלי

שתפו את הפוסט לחברים

שעה ותחזית מזג האויר

טעימה מהחוויה הקובנית

השאירו מייל לקבלת ניוזלטר וחדשות על קובה

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

כתבות מעניינות נוספות

מה תרצו לשתות

12 הקוקטלים הכי טעימים בקובה

הבירה והקצף

6 סוגים שונים של בירה שכדאי להכיר

הרום המשובח בעולם

6 סוגי רום שמשנים את מצב הרוח

לפרטים | שאלות | הצעות

Servicio Turisticos Locales en Toda Cuba

לטייל | לחוות | להרגיש| ולראות את קובה
בעיניים קובניות

Office

Calle irtudes #165 Centro Habana

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top