Vinales Panorama

עמק וינאלס

מכונה עמק הטבק של קובה או הגן הירוק של קובה. שוכן כ 165 ק"מ ממערב לעיר הוואנה. בדרך לעמק וינאלס מומלץ לעצור גם בפארק סורואה או בשמורה הביוספרית לאס טרארסאס. המקום משופע בנוף מרהיב, שדות טבק נרחבים, רכס הרים שאורכו 175 ק"מ, מערות מאבן גיר באורך של מעל 20 ק"מ וגבעות מרשימות שחורצות את העמק. רק 3 שעות שעות נסיעה מפרידים בין ההמולה הבלתי פוסקת של הוואנה לבין השקט, הרוגע, והפשטות של הטבע האופיניים לעמק ויניאלס. עמק VIÑALES הוכרז כפארק לאומי בשנת 2001 ואתר מורשת תרבותית על ידי אונסק"ו בשנת 1999.

קרא עוד

במחוז פינר דל ריו עדיין ניתן לראות שיטות מסורתיות של חקלאות ששרדו ללא שינוי במידה רבה במשך כמה מאות שנים, במיוחד בתהליך גידול הטבק. העמק הוא בית לתרבות מקורית, סינתזה של עמים, ילידים, כובשים ספרדיים ועבדים אפריקאים שעבדו בעבר במטעי הטבק. במרכז העמק נמצא הכפר הציורי וינאלס כ 45 דקות מצפון לפינר דל ריו וסביבו נוף ירוק של שדות טבק רבים. למרות המוני המטיילים הגודשים את העמק, ויניאלס עדיין שומרת בקנאות על האופי הספציפי שלה, תוך התאמה לתנאי חיים מודרניים. זהו למעשה "נוף חיים" המשלב רמה גבוהה של אותנטיות, מיקום וסביבה, צורות ועיצובים, שימושים ופונקציות, מסורות וטכניקות, רוח ורגשות. בויניאלס אתרים רבים חלקם ממוסחרים אבל שווים ביקור. ניתן לשלב בעיירה גם פעילות אתגרית כגון: סיורי אופניים בעמק, סיורי סוסים קנופי, גלישה באומגה וכו'. כ 27 ק"מ מויניאלס שוכנת העיר הגדולה פינר דל ריו, עיר הידועה בכיכררות הרבות הגודשות את רחובותיה, מומלץ גם לבלות במועדונים הגדולים של העיר. לא רחוק מויניאלס שוכן החוף המדהים קאיו חוטיאס, בתחומו גם קרוואן קטן המשכיר ציוד צלילה לחובבנים. בירידה לעמק מומלץ להגיע לציור הקיר הגדול בעולם שצויר ב 1961 והמתאר את התפתחות האבולוציה. לא רחוק מהעמק נמצאים שני חופים קריבים מדהימים קאיו חוטיאס וקאיו לביסה (ראו בלשונית חופים בקובה).

צמצם

Vinales Vally

Parque Soroa

שמורת פארק סורואה

פארק טבע מדהים העשיר במפלי מים ובמיני סחלבים שונים, הוכרז כשמורת טבע ב 1999.
באזור סורואה יורדים למעלה מ-1300 מ"מ של גשם בשנה, ולכן נקרא המקום "הקשת של קובה".
כפר הנופש סוֹרוֹאָה מתנשא לרום של 250 מטרים מעל פני הים, במרכזו של יער טרופי יפהפה.
הוא נקרא על שמם של שני אחים ממוצא בַּסקי-ספרדי, לוֹרֶנְזוֹ ואַנטוֹניוֹ סורואה מוּנאגוֹרי, שקנו מטעי קפה באזור בשנת 1856 והפכו לבעלי קרקעות גדולים. הכפר, המשמש כאזור נופש, מציע למבקרים בו כמה אתרים:
מפל סָאלְטוֹ (EL SALTO) מפל שופע במים מתחיל את זרימת מימיו המגיעים מנהר המָנָנְטִיאָלִס בגובה של כ-30 מטרים.
הפארק נמצא במרחק הליכה של עשר דקות מוִילָה סוֹרוֹאָה מ VILLA SOROA. בתחתית המפלים יש בריכות, ובהן ניתן לשחות.

Parque Soroa

Orquideario

גן הסחלבים – האוֹרְכִּידָארְיוֹ

הגן משתרע על פני 35 דונם. צומחים בו כ-250 סוגי  סחלבים מקומיים ועוד כ-500 זני סחלבים מרחבי העולם, וכן אלפי צמחים ועצים ממדינות שונות. הפארק הוקם ב-1943 על- ידי עורך דין מהאיים הקנריים בשם טוֹמָאס פָלִיפֶה קָמָאצ'וֹ, שאסף סחלבים מרחבי העולם לזכר בתו האהובה, שמתה במהלך לידה. עונת הפריחה בגן מגיעה לשיאה בין החודשים דצמבר למרס.
באזור הפארק יש מסעדה ובּר קטן. שם על המרפסת, אל מול הנוף המקסים, נעים ללגום שתייה חמה או קרה, קוקטיילים או אגוז קוקוס.
אחת החלקות היפות באזור נקראת אחוזת אָנְחֶרוֹנָה FINCA ANGERONA . חלקה זו שימשה במאה ה-19 כמקום למימוש אהבתם של בעל חווה צרפתי-גרמני בשם קוֹרְנֶלְיוּס סָשֶה ונערה טהיטית בשם אוּרְסוּלָה לַמבֶּרְט. הרומן בין השניים היווה השראה לסופרים קובנים רבים.

soroa Gardin Botanico

Las Terrazas

השמורה הביוספרית לאס טראסאס

​האתר תחילתו ב 1968 עם פרוייקט הייעור הגדול של משטר המהפכה והמשכו ככפר לתיירות אקולוגית בריאה. פרויקט קהילתי חלוצי שמטרתו, הגנה על ערכי הטבע של קובה. ממוקם 60 ק"מ מערבית להוואנה, במחוז ARTEMISA על הכביש הראשי הוואנה פינר דל ריו, בסמוך לעיירה סן קריסטובל. גן עדן ירוק של 5000 דונם של יערות זמינים לאוהבים של תיירות אקולוגית, נחשב למוזיאון אקולוגי פתוח. עשיר בחי ובצומח, אתרים, אגמים, נהרות, מפלי מים היסטוריים ובו נוכחות של התיישבות של כ 1000 תושבים.

קרא עוד

קהילת לאס טראסאס נוסדה ב 1971 אולם נפתחה לתיירות אקולוגית בשנת 1994. כיום, בכפר מתגוררים כ 1014 תושבים, ב 253 משקי בית. כ 45% מהתושבים עוסקים בתיירות אקולוגית. אוכלוסיית הכפר מורכבת מאיכרים, עובדים, אמנים, מוזיקאים, אומנים, העוסקים בתהליך של פיתוח בר-קיימא בקובה ואינטראקציה בין האדם לטבע ושיתוף פעולה לקידום השבחה אנושית. האתר משמש כיום גם ללימוד קובנים נושא של חקלאות אורגנית בשימוש מסורתי, תוך שימור בר קיימא ללא שימוש בדשנים וחומרי הדברה כימיים. בשמורה הביוספרית כ 5000 דונם. עם יותר מ 500 מיני צמחים, 117 מיני ציפורים ו13 מינים עטלף. באתר נמצא מטע קפה הקדום ביותר בכל קובה. באתר אגם ענק במרכז השמורה עם חבצלות מים, מלון נופש לחובבי אקולוגיה, אפשרות לספורט אתגרי כמו קנופי וכן סדרת מפלונים ובריכות טבעיות בקטע המזרחי של השמורה. הוגה הרעיון של המהפכה הירוקה של קובה היה נשיא קובה פידל קסטרו, היוזמה הייתה שיקום ושחזור של עצי פרי ומטעי קפה שנכרתו במהלך הכיבוש הספרדי ב 1802 במטרה לנטוע יבול של מטעי קפה צרפתי. אדריכל הפרויקט היה אוסמני סיאנפואגוס אחיו של קמילו סיינפואגוס דמות מרכזית בעבר ואחד ממנהיגי המהפכה של קובה. אוסמני שתחילה איתר תושבים כפריים אנלפבתים מרביתם כורי פחם שהתגוררו בכפרים נדחים בהרי הסיירה דל רוסריו, הוא בנה להם בתים מוסדות חינוך, מרפאות וגני שעשועים. בשמורה נטעו יותר מ 6 מיליון עצים בהם: ארז, מהגוני, היביסקוס, אשכולית, מנדרינה, פפאיה, וזנים של אבוקדו. במרכז השמורה אגם ענק עם חבצלות מים, ומסעדה (ראנצון) ולהקה המנעימה במוסיקה קובנית מסורתית. ​כמו כן קיים באתר מלון נופש שנבנה ב 1992 (ECO-RESOR MOKA) ומותאם בעיקר לחובבי שקט טבע ואקולוגיה. באתר ישנם 6 מסלולים רגליים בדרגות קושי שונות, בהדרכת מדריכים מקומיים. כמו כן, אפשרות לספורט אתגרי כמו קנופי. מרחצאות סן חואן (SUN JUAN) ובאייטה (BAYATE) ממוקמים בחלק המזרחי של השמורה. זוהי סדרת מפלונים הנשפכים לבריכות טבעיות, אידאלי לרחצה ושכשוך. סמוך למרחצאות שתי מסעדות/בר EL MACURIJE Y EL BAMBÚ . היום משמש המכלול של הכפר והשמורה כמודל ודוגמא לפיתוח בר קיימא ונקבעו בו מטרות נעלות: (1) העלאת רמת החיים באמצעות אספקת חומרים טבעיים הנמצאים בשמורה. (2) מיצוי הצרכים החברתיים של האוכלוסייה עם דגש על העלאת רמת החינוך והמודעות האקולוגית. (3) שילוב של מדיניות כלכלית,, מסחרית, אנרגיה, חקלאות ותעשייה כדי להגן על הסביבה ולהבטיח שימוש בר קיימא של משאבי הטבע במסגרת של צדק ושוויון. (4) שימור ההישגים החברתיים של התהליך המהפכנים עבור האלף הבא והדורות הבאים. (5) חיפוש התייעלות פרודוקטיבית, איתור מקורות אנרגיה חלופיים וברי הקיימא לקידום שיטות חקלאות המסורתית. (6) תהליכי חינוך והפצת עקרונות שמטרתן להגדיל את המודעות הסביבתית. (7) מציאת פתרונות לבעיות סביבתיות ושיפור הבעיות הסביבתיות הקיימות בקובה כגון: זיהום קרקע, אויר ומים, טיפול במערכות ביוב ותנאים סביבתיים , כריתת יערות, ואובדן מגוון ביולוגי.

צמצם

Las Terasas Lago

Cuevo de Indio

מערת האינדיאני

מערה קארסטית עם נטיפים וזקיפים וציורי קיר של האינדיאנים, המערה התגלתה בשנת 1920 על ידי איכר בשם חואן דיאז מאז קיבלה ביקורים רבים.
הנקבה מהווה שילוב מעניין של אתרים בארץ, כגון: של ראש הנקרה, מערת הנטיפים ובריכת הקשתות ברמלה.
עלות הכניסה והשיט במערה כ 5 CUC.
בסמוך למערה ישנה קבוצה של שחקנים המתארים את חיי היום היום של הילידים האינדיאנים במקום.
במערה שטים בסירת מנוע ומדריך מקומי, המאיר עם פנס על הקירות ומכריז על השמות של הצורות החקוקות בסלע.

Cueva de Indian

Mural de La Prehistoria

​הקיר הפרה היסטורי

ציור קיר ענק רוחבו כ 160 מ' וגובהו כ 120 מ', נמצא על צלע של מוגוטה דוס הרמנס.
צוייר בשנת 1961 ע"י האומן ליאוביחלדו גונזאלס מוריו, שהיה גם מדען ומנהל המיפוי של האקדמיה הלאומית למדעים של קובה. אמן זה רכש את הידע שלו בעיקר ממשנתו של האמן המקסיקני המפורסם דייגו ריוורה.
15 איש עבדו במשך 5 שנים תמימות להשלים את הציור. בשלב הראשון היה צורך לנקות באופן מלא את האבן של שכבת הקרקע העליונה.
הדמויות שעל הקיר בהם יונקים ענקים' דובים גדולים, רכיכות וזוחלים ימיים חילזון ענק, דינוזאורים ובני האדם מסמלות את התפתחות האבולוציה.

Mural de Prehistoria

Cueva de Santo Tomas

מערת סנטו תומאס

מערכת המערות הקראסטיות סנטו תומס, הנה מערכת המערות הגדולה ביותר בקובה, באורך כולל של 45 ק"מ.
מיקום המערה נמצא כ 20 ק"מ מויניאלס.
ניתן לסייר (חלקית כמובן) עד 2 ק"מ במפלס אחד/ שניים מתוך 6 קיימים.
מומלץ להסתייע במדריך צמוד, שמלווה בהסברים וגם מספק פנסי ראש. העליה למערה היא ברמת קושי סבירה.
מערה זו שמשה את הילידים האינדיאנים וכן עבדים נמלטים שברחו מבעלי החוות בתקופה שלפני מלחמת העצמאות הראשונה של קובה. במערה חללים גדולים ובהם נטיפים וזיקיפים מרשימים.
המערה כיום היא פופולרית ביותר לתרגול של התמוטטות, ומהווה כיום בית הספר הלאומי לחֵקֶר מְעָרוֹת אנטוניו נונייז חימנס. כיום יש במקום מוזיאון קטן.

Cueva San Tomas

Valle de Tabaco

עמק הטבק

מסלול הטבק: סיור בשדות הטבק ובחוות בהן מתבצע כל תהליך עיבוד הטבק עד הגיעו למפעל הסיגרים.
בפינר דל ריו עיר המחוז המרכזית של פרובינציית פינר דל ריו תוכלו לבקר במפעל הטבק המקומי, וכן מומלץ לבקר בחווה של דון אלחנדרו רוביינה בסן לואיס, הטבק שגדל בחווה נחשב לטוב ביותר בקובה.
המסלול מגוון מאד ומאפשר ביקור במספר גדול של אטרקציות, כולל מסע באזורי גידול הטבק, ביקור בחוות הטבק בליווי הסבר על כל שלבי גידול ויבוש עלי הטבק. וכן ביקור במפעל לייצור סיגרים, ארוחת צהריים עם כמות בשר ענקית, הופעות פולקלור, רכיבה על סוסים וצפייה בקרבות תרנגולים.
אם אתם מעוניינים במשהו צנוע יותר, בקרו בחווה של בניטו הנמצאת מרחק הליכה ממרכז העיירה, שם תקבלו הסבר ללא תשלום וכן תראו את החיים האמיתיים של האיכרים מייצרי הטבק הטוב ביותר בקובה.

tabaco Vinales

Cayo Jutias

חוף קאיו חוטיאס

חוף קטן קריבי ומקסים מרחק של כשעה נסיעה מוינאלס.
הדרך קמעה משובשת בעיקר בקטע שבין הישוב סנטה קלרה למינס.
ההגעה לחוף הים עוברת על כביש בין 4 ק"מ החוצה את הים, קטע הדרך האחרון עד לחוף משופע משופע בעצי דקל גמדיים בצבעים עזים של זהב. החוף קטן ויפה עם סככות צל לכל אורכו, במרכז החוף נמצאת מסעדה גדולה. לא רחוק משם נמצא ביתן להשכרת ציוד צלילה וכן מסעדה קטנה נוספת.
​למי שמסוגל ללכת כ 3 ק"מ לאורך החוף בצידו המזרחי ימצא שם את חוף PLAYA ESTRELLAS DE MAR וימצא שם את כוכבי הים הזהובים ולובסטרים ענקיים המפוזרים לאורך החוף.

playa Jutias Ranchun

Parque Nacional La Güira

הפארק הלאומי גואיירה

רוצים להרגיש שחזרתם לימי הביניים או לחשוב שאתם ביפן? אסור לכם לפספס את הפארק הלאומי המדהים הזה!!! הפארק הלאומי לה גויירה כולל שטח של 22 אלף דונם כך שלמעשה זו השמורה הגדולה ביותר בפינר דל ריו שבקובה. הפארק הזה הוא אחד המיוחדים בכל קובה בזכות סגנונו הייחודי שמזכיר את ימי הביניים ומגוון של השפעות תרבותיות שולטות פה, במיוחד התרבות היפנית: תתכוננו לראות המון בתים סיניים ויפניים שיגרמו לכם לחשוב שאתם בקובה (העיר) ביפן ולא בקובה המדינה!!! הריאה הירוקה כאן היא מקום נהדר לנוח מהטיול וליהנות מהכיכרות, מזרקות, הפסלים הרבים עשויים שיש וברונזה, צמחייה ונוף הסביבה העוצר נשימה.

קרא עוד..

אם אתם כאן, כדאי מאוד לבקר ב-Cueva de los Portales, מערה שהיא אתר היסטורי טבעי – צ'ה גווארה, שאת תמונתו תראו בכל מקום בקובה, חי במערה במהלך משבר הטילים הקובני ב- 1962. צ'ה חשב שאם כוחות אמריקנים יפציצו את שאר קובה, מכאן יוכל להוביל התנגדות נגד הפולשים. הפארק הזה ידע גלגולים רבים, אך למרות שצ'ה ופידל החליטו להלאים את הפארק למטרות ציבוריות ואף נפגע מההוריקנים שפקדו את קובה ב-2008, היום האתר עבר תהליך של חידוש ושיקום בהשתתפות אמנים רבים ממחוז פינר דל ריו והוא פתוח כל יום עד שעות הלילה המאוחרות. כיום מהווה האתר מתחם סביבתי מוגן שהוסב לתוך הפארק הלאומי עם נוכחות של תרבות אסיה והאיחוד האירופי. התיירים יכולים ליהנות כאן משלוש מסעדות, חדרי משחק, בתי קפה, השכרת סירה, מופעים באמפיתיאטרון; גן חיות קטן; פארקים אסיאתיים, צרפתיים ויפנים, בריכה טבעית ושלוש נוספות מלאכותיות; איים ומזחים, זאת מלבד ההנאה של האובייקטים היקרים המוצגים מוזיאון והצמחיה העשירה שתפגשו בהליכה לאורך השבילים. לסיכום, פארק לה גויירה משלב את האורח בחלום אידילי של רגשות, רוחניות, היסטוריה וידע.

צמצם

Parque La Gueira Pinar

Robaina Tobacco Plantation

חוות הטבק רובינה

חובבי הסיגרים בדרך כלל מסכימים כי הטבק הטוב ביותר בעולם מגיע מאזור וולטה אבאג'ו Vuelta Abajo במחוז פינאר דל ריו. האדמה מלאה בחומרים מזינים, והאקלים כאן מושלם לגידול טבק. פינקה אל פינאר רוביינה היא חווה פרטית בגודל 40 דונם (16 דונם) בבעלות משפחתו של אלחנדרו רוביינה אותה משפחה עוסקת בחקלאות מאז 1845. עלי הטבק מהמטעים של רוביינה נחשבים לרוב מהטובים בעולם וומהווים מותגי סיגרים איכותיים כמו Cohiba ו- Hoyo de Monterrey. רוביינה עצמו זכה לכינוי "סנדק הטבק הקובני. אלחנדרו היה אגדה בעולם הסיגרים – הממשלה הקובנית אפילו קראה על שמו מותג סיגרים. בימינו שגריר החווה הוא הירושי רוביינה, נכדו של אלחנדרו.

קרא עוד..

המבקרים יכולים לסייר בחווה וללמוד כיצד מגדלים, קוצרים, מיובשים ומגלגלים טבק. זרעי טבק נטועים בסוף אוקטובר בחממות, ואחרי חודש מושתלים שתילים בשדות. ארבעה חודשים לאחר מכן, העלים נקצרים בחודשים מרץ ואפריל. בפינקה אל פינאר רוביינה תוכלו לטייל בשדות ובחממות כדי לראות כיצד הצמחים מגדלים. תוכלו לבקר גם ברפת העץ הגדולה של החווה בה נמצאים אלפי עלים בתהליך הייבוש. העלים – שכמעט נראים כמו עטלפים המתנשאים – מפיצים ריח חריף ונעים. מדריך יסביר את תהליך הייבוש והריפוי וייתן חשיפה לתהליך ייצור הסיגר.  רוב המבקרים יעזבו עם סיגר רובינה משלהם. בחווה יש גם מוזיאון קטן בו מוצגות תמונות של אלחנדרו רוביינה עם ידוענים ופוליטיקאים מפורסמים. בחווה מסעדה מציעה ארוחת צהריים בהזמנה.

צמצם

Tשנשבם Vןמשךקד

Biosfera Guanahacabibe

שמורת אי הצבים

השמורה היחודית גואנאהקביבס המכונה 'אי הצבים' הוכרזה כשמורה ביוספרית של אונסק"ו ב 1987. ממוקמת בקצה המערבי של האי במחוז פינר דל ריו בתווך שבין שתי לשוניות חצאי האיים סן אנטוניו וקורינטס. זהו פארק לאומי מוגן המתפרש ע"פ 400 קמ"ר, המהווה בית למגוון אקולוגי עשיר הכולל בתי גידול כולל שוניות אלמוגים, ביצות, חופים, מנגרובים, לגונות ושפע של מערות ובולענים. בפארק יותר מ 170 מינים של ציפורים ועשרות מינים של זוחלים ויונקים והאטרקציה העיקרית 4 מינים של צבי ים: צבים ירוקים (Green), צבים קרניים (Hawksbill), צבים גילדיים (Leatherbak) וצבים חומים (Loggerhead) מומחים סבורים כי 4 מתוך 7 מינים של צבי ים המאכלסים את כדור הארץ שרדו באזורים הסמוכים לשמורה זו.

קרא עוד..

החופים כאן מהווים את ביתם של אוכלוסיית הרבייה השנייה בגודלה של צבים ירוקים בקובה עם ממוצע של יותר מ -300 צבים בכל עונה. צבי הים חיים ונודדים בכל הימים בעולם למעט באזורי הקוטב. יש בסך הכל שבעה מינים של צבי ים בעולם וכולם נמצאים בסכנת הכחדה חמורה בעקבות זיהום הימים, הרס אזורי מחייה כמו שוניות אלמוגים וחופי קינון, ציד מתמשך ואיסוף הביצים שלהם למטרות מאכל. עונת ההטלה והקינון של נקבות צבי הים נמשכת לאורך החודשים מאי עד אוקטובר, וניתן לצפות בתהליך בסיור לילה בלתי נשכח בו קבוצה גדולה של צבים יוצאים לחוף להטיל את הביצים שלהם. האתר נחקר במשך שנים בפיקוח היחידה לשימור ולחקר ימי באוניברסיטת הוואנה תוך שילוב מומחים ומשלחות מחקר מכל העולם בפרויקט שימור צבי הים בקובה. מאמצי השימור משולבים בתיירות בת-קיימא ולכן אין בסיורים אלו להפריע לרווחתם של הצבים. בעונה זו ניתן גם לצפות בנחילי הסרטן האדום שעולים גם לחוף להטלת הביצים. באזורים המקיפים את הפארק ישנם 3 בתי ספר יסודיים, אשר ליבת הלימודים בהם הנה החינוך הסביבתי.

צמצם

שמורת הצבים פינר דל ריו

הקאסות המומלצות שלנו

ישנם אלפי קאסות בקובה ברמות אירוח שונות חלקן ישנות, רובן משופצות ומיעוטן חדשות לגמרי.
הקאסות נבדקות אישית ופרטנית על ידינו
אנחנו בקובה שלי דואגים לתת לכם את רמת הקאסות הטובה ביותר
בהתאם לנוחות והתקציב שלכם

מסעדות מומלצות

בעיירה וינאלס בעיקר ברחוב המרכזי מסעדות רבות בכל סוגי הטעמים קריאולית, איטלקית, דגים ומאכלי ים.
ריכזנו לכם רשימה של 6 מסעדות מובילות הן מבחינת הטעם והעלות

העמוד הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

Virtudes #214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

Scroll to Top