טרינידד

אחת הערים היפות והציוריות בקובה, מונה כ 80.00 תושבים, אחת מערי המושבות הראשונות שבנו הספרדים באי. נוסדה ב 1514 ושמשה כמקום מפלט למבריחים והייתה עיר של בעלי חוות עשירים שהביאו עימם עבדים וזהב. הקולוניאליסטים שחיו בקובה בסגנון החיים האירופי, בנו בתים מרשימים כשמרבית כלי הבית היקרים והרהיטים המפוארים הובאו מארצות אירופה. במהלך מלחמות העצמאות וכתוצאה משחרור העבדים, האזור ירד מגדולתו. משך השנים נזנחה העיר ומרכז הכובד עבר למקומות אחרים בקובה, וטרינידד נותרה ישנה ומדיפה ניחוחות קולוניאלים עתיקים.

קרא עוד

בטרנידד ניתן לראות טירות ישנות, בתי חווה עתיקים, בתי מרזח ומגורי עבדים, בתי חרושת לטבק, שווקים למלאכת יד, מוזיאונים והרבה רום. מאז שנת 1988 נכללת ברשימת אתרי המורשת העולמיים של אונסק"ו. קסמה של טרינידד הוא לא בתיירות שבה או במה שיש בה, אלא יותר במה שאין בה, כמו רוב הערים בקובה טרינידד קסומה בכך שהזמן לא נתן בה את אותותיו ונראה כאילו נותרה תקועה עשרות שנים בין דפי ההיסטוריה.

צמצם

Centro Historico Trinidad

Plaza Mayor

פלאזה מאיור

המרכז ההיסטורי של העיירה טרינידד.
במרכזה הקתדרלה הגדולה ביותר בקובה כנסיית השילוש הקדוש. הכיכר המרכזית המשתרעת בלב הגרעין הישן של העיר טרינידד.
מרכזה, מוקף גדר מקושטת, נמצא הגן המרכזי ובו ספסלים ופסלים. מסביב לכיכר ניצבים מבנים המעידים על פאר העבר של המקום.
היו אלו בתי החוואים העשירים שחיו בטרינידד והתעשרו ממטעי הסוכר ומעדרי הבקר שהיו בבעלותם.
המבנה הנראה בתמונה הוא ארמון "ברונט", מקום בו התגוררה משפחה עשירה והמשמש כיום כמוזיאון הרומנטיקה. בתוכו אוסף מרשים של כלי בית וריהוט בן המאה ה- 18.
רחוק יותר נראה מגדל הכנסייה סן פרנסיסקו, המשמש כיום כמוזיאון לתיעוד מתנגדי המשטר שאחר הצלחת המהפכה.
​בסמוך נמצא גם מוזיאון הארכיטקטורה וכן מועדון ה"קנצ'נצ'ארה", מועדון מוסיקלי בו מגישים את המשקה המקומי.

Plaza Mayor

Inglesia Parroquial de Santisima

כנסיית השילוש הקדוש

המבנה העיקרי הבולט בכיכר "פלאסה מאיור" הוא הכנסייה הגדולה, "פארוקיול דה לה סנטיסימה דה טרינידד".
לכנסיה, שהוקמה בשלהי המאה ה- 19 יש חזית ברוקית מתקלפת, והמדרגות בחזיתה משמשות נקודת מפגש לאנשי העיר בעיקר בימי א' כאשר מתקיימות כאן מיסות.
נדיר לא לפגוש כאן רוכלים, מוכרי מזכרות ו"מצטלמים" למיניהם.
בתוך הכנסייה ניצב מזבח בסגנון ניאו-גותי, ובו ניתן לראות פסל עץ נאה המוקדש ל"אדון הצלב האמיתי".
האמונה הנוצרית בקובה איננה דומיננטית, ותקופות מסוימות אף דוכאה ע"י משטרו של פידל.
בשנים האחרונות ניכרת חזרה בתשובה ורבים מתושבי העיר מגיעים להשתתף במיסות המזכירות שירת גוספל.
המיסות המתקיימות בימי א' הן צבעוניות ומלוות בשירה ספרדית קובנית. מימין לכנסייה מובילות מדרגות אל ה"קאסה דה לה מוסיקה" בטרינידד. מועדון מוסיקה וריקודים ממפורסמים והטובים בקובה.

Palacio Trinidad

​Museo Romantico

מוזיאון הרומנטיקה

​המוזיאון הרומנטי או ארמון ברונט ממוקם בלב המרכז ההיסטורי של טרינידד.
האחוזה הזאת, בבעלות אחת המשפחות העשירות ביותר של התקופה הקולוניאלית הרוזנים של קאזה ברונט. בניית הארמון הסתיימה בשנת 1808 ​ומהווה זיכרון חי ודוגמה של האדריכלות המקומית של המאות השמונה עשרה והתשע עשרה.
המבנה נחנך כמוזיאון הראשון בטרינידד, מהווה כיום כאחד התכשיטים האדריכליים היפים ביותר בקובה, מעין אפוטרופוס של שרידי עושר ושפע שאפיינו את העיר טרינידד בימי הזוהר שלה.
ההשקעה המרבית הודגשה בפטיו האנדלוסי הנמצא בקומת הקרקע. בחלל המוזיאון נמצאים חדרים המיועדים לשימושים שונים בהם חדרי אוכל, חדרי מגורים, חדרי שינה עם מיטת צדף פליז מ 1852 וחדר אמבטיה טיפוסי לתקופה.
ריהוט מעודן, צורפים, הלבשה תחתונה, ארונות ארז, פורצלן וקריסטלים של מפעלים אירופיים מפורסמים כמו לימוז, בוהמיה, מוראנו, כל אלו הנם פועל יוצא וסימן לפאר והדר שהיה לאליטה החברתית של העיר בתקופה הקולוניאלית, בעיקר בין השנים 1830 ו 1860.

Palacio Brudet Trinidad

Templo de la Santaria

מקדש עדת הסנטריה בטרינידד

הסנטריה, פולחן של קדושים נוצריים המשולבים באמונה עם אלים אפריקנים. המקור שלה הוא מניגריה ופירוש שמה דבקות בקדושה (SANTOS). שורשיה של דת הסנטריה הנם עבדים מבני היורובה (ממלכה גדולה ומתורבתת עם תרבות עשירה) ממערב אפריקה, שהגיעו באמצעות סחר העבדים לקובה בכלל ולאמריקה בפרט. במהלך השנים 1820-1860 הובאו לקובה כ 275.000 עבדים מבני היורובה. למרות שרוב האפריקאים נאלצו להמיר את דתם לקתוליות עם ההגעה לעולם החדש, רבים מהם המשיכו לקיים במקביל את מנהגיהם הפולחן הדתיים, כך נוצר שיתוף אמוני מעניין בין שתי מערכות הדת. זהו למעשה סינקרטיזם דתי אמונה בשתי דתות ללא סתירה בניהם.

קרא עוד

אצל מאמיני הסנטריה ניתן למצוא פסלים אליליים לצד פסלים של קדושים נוצריים. במהלך השנים דת הסנטריה ספגה רעיונות מגזעים נוספים ועדיין כיום ממשיכה להתפתח גם בקרב לבנים מכל רחבי העולם. המטרה העליונה של עיקרי הדת היא לסייע לאנשים לחיות יותר בהרמוניה עם עצמם ועם הסובבים אותם ולאפשר להם לחיות חיים טובים יותר. במשך מאות שנים נשמרה הסנטריה כדת סודית מחשש לרדיפה דתית ע"י הקתולים ולהימנע מסטיגמה חברתית דתית שלילית ולמעשה המסורת מדור לדור בע"פ. בטקסי הסנטריה נכנסים השאמנים לטרנס מטורף של שתיית רום ושאיפת עשן המשולבים בריקוד, תפילה, מוסיקה וגם הקרבת קורבן הכל במטרה לסלק רוחות רעות הנמצאות באדם. חלק מהטקסים נראים מוזרים ומפחידים לעין מערבית אולם יחד עם זאת מהווים חוויה אנתרופולגית ייחודית. לצערנו מקדש ימהאה בטרינידד אינו פעיל יותר בטקסים, ותצטרכו לברר היכן מתבצעת פעילות מסוג זה באחד מהבתים הפרטיים.​

צמצם

Santaria Cubana

Valle de los Ingenios

עמק העבדים וחוות הסוכר

עמק רחב ידיים המשתרע למרגלות הרי אסקמבריי, מעט צפונית מזרחית לטרינידד במחוז סנטי ספיריטוס.
העמק משתרע על פני 250 קמ"ר במעין מישור משולש, ידוע גם בשמו "עמק חוות הסוכר" (ואייה דה לוס אינחניוס).
עד לא מכבר היו בעמק עשרות אלפי דונמים של מטעי סוכר, אשר עובדו, נקצרו והובלו על ידי עבדים.
בעמק היו פזורות כ- 40 חוות סוכר גדולות, בכל חווה היו עשרות עבדים, אגף בו הוחזקו העבדים, תחנת רכבת אליה היו מביאים את התוצרת, וכמובן בית חווה גדול לבעל המטעים.
​החווה הטיפוסית לגידול קני הסוכר, בספרדית "אינחניו" הייתה גם כור ההיתוך של התרבות הקובנית הנוכחית, אשר התפתחה כאן כתוצאה ממיזוג בין עבדים שחורים לאדונים לבנים.
ב"אינחניו" התפתחה המוסיקה הקובנית, המחולות, וכן נשתמרה הדת הקרוייה סנטריה.

Valle de los ignecios

Valle de los Ingenios

רכבת הסוכר

קצת לפני היציאה מן העיר נמצאת תחנת הרכבת של טרינידד. מעת לעת ניתן לראות כאן תנועת רכבות ואולם המיוחד בתחנה הוא; רכבת ישנה, הרתומה לקטר קיטור מתנשף, המוביל קרונות תיירים. זוהי דוגמא לרכבות הישנות שפעלו בזמנו ברחבי מטעי הסוכר, והובילו את תוצרת המטעים ממקום למקום.
כיום ניתן להפליג למסע ואתגרי על גבי הרכבת אל שדות הסוכר הנמצאים בחלקם בעמק הסמוך, עמק העבדים.

Tren Trinidad

La playa de Ancon

רצועת החוף של אנקון

רצועת חוף יפה ולבנה באורך 4 ק"מ המהווה יעד תיירותי מרכזי ונמצאת כ 12 ק"מ מהעיר.
על מנת להגיע לשם ניתן לקחת טקסי לנסיעה קצרה, בדרך תחלפו על פני כפר הדייגים הקטן קסילדה.
לאורך החוף ניצבים מספר בתי מלון המציעים נופש, פעילות ים ובידור לתייר. לאורך קו המים יש לגונות ציוריות בהן צומחים מנגרובים שיחי מים מליחים. השהייה במלונות חוף אנקון בהיא בד"כ במסגרת אירוח על בסיס הכל כלול.
מן המלונות ניתן לצאת לשלל פעילויות וטיולים כגון שייט על הים, קורסי צלילה בחוף, סיורים רחוקים ומסעות אל חיק הטבע בשמורות הנמצאות בהרי אסקמברה הסמוכים. בפנינסולה של טרינידד נמצאים בסמיכות גם חוף אגילאר הייחודי בשובר הסלעים שבו וחוף לה בוקה.

Playa Ancon Trinidad

Topes de Collantes

שמורת טופס דה קוואינטס

שמורת טבע מוגנת בגובה של כ 800 מ' מעל פני הים. שוכנת מצפון לעיר טרינידד ומדרום לסנטה קלרה.
הוכרה כאתר מורשת עולמית על ידי אונסק"ו בשנת 1988.
ציר הנסיעה שנסלל ב 1937 מפותל ומיוער ואורכו כ 90 ק"מ. בדרך תחלפו על פני צמחיה עבותה עשירה בשרכים מטפסים, עיירות קטנות וציוריות, תצפיות מרשימות, מטעי קפה ונוף קסום.
במקום שורר מיקרו אקלים עם טמפרטורות של כ 16 עד 25 ולחות יחסית של 85%, מה שהופך אותו למיקום מעולה למנוחה, ומקום להתאוששות ממחלות נשימה.
בפארק מס' אתרי טבע בהם מפלים כמו מפל הקפיצה Caburní, מפל Vegas, נחל Batata עם הבריכות הטבעיות ומעיינות המרפא. חוות Hacienda Codina בה יש אמבטיות בוץ וחוות סחלבים, פארק La Represa עם הגנים הבוטניים בהם 300 מינים של מיני צמחים ועצי מהגוני.
יותר מ 100 מיני ציפורים, מתוכם 45% מינים אנדמיים מאכלסים שטח זה.

Topas de Cuallntes

Salto de Javira

שמורת מפל אל קובנו

הפארק הטבעי אל קובאנו, במחוז סאנקטי ספריטוס, הוא אחד מאותם מקומות קסומים שמחכים למבקרים במרכז האנטילים הגדולים. השמורה ממוקמת כ 5 דקות נסיעה מהעיר טרינידד, ב Macizo de Guamuhaya, מערכת ההרים השנייה בחשיבותה במדינה, שנייה רק ​​למזרח סיירה מאסטרה.
הרכסים של גואמהאיה מכוונים מצפון לדרום לאורך כ -80 קילומטרים. הם ידועים בשם הנפוץ יותר רכס הרי אסקמברי כאשר כמה פסגות מתנשאות לגובה של אלף מטרים.
לאחר הליכה של כ 40 דקות מהכניסה לשמורה מגיעים אל מפל Salto de Javira. מפל ובריכה טבעית מים ירקרקים שקופים.
הטמפרטורה הנעימה והצמחייה שמסביב נוסכים באתר יופי טבעי ומרגיע. לפעמים ניתן לצפות בכמה עטלפים.

Parque El Cubano

l Lago del Hanabanilla

אגם הוואניה

אגם הוואניה הגדול, שוכן למרגלות הרי האיסקרמבי. קרוי ע"ש הנסיכה האינדיאנית הצעירה Hanabanilla בתו של ראש שבט ה Arimao אחד המכובדים ביותר של האי. האגם ממוקם בצד הצפוני של הפארק הלאומי שטחו כ 15 קמ"ר, עומקו כ 40 מ' נפחו כ 300 מ"ק. באתר אטרקציות רבות של פעילויות מים ונופש.  התיישבות ראשונית באתר אוכלסה על ידי אנשי שבטי הטאינו, עד כה התגלו 35 כפרים אבוריג'ינים באזור. לאחר הקולוניזציה הספרדית האתר נותר כמעט ללא התיישבות עד המאה ה -19. אז האזור יושב שנית בשנת 1802 על ידי משפחות גליציאניות שעסקו בגידול טבק וקפה וגידלו עדרי בקר. הרעיון ליצור מאגר מעשה ידי אדם הוצע לראשונה בשנת 1868, על מנת לספק ביעילות לעיר Cienfuegos מים מתוקים וחשמל למערכת החשמלית שלה.

קרא עוד

אולם רק בשנת 1908 אושרה לבסוף. בניית הסכר עצמה החלה בשנת 1959 והסתיימה בשנת 1963, יחד עם הקמת מרפאה ובית ספר במרכז הכפר, בסמוך לסכר. הכפר ממוקם באזור הצפוני של הרי אסקמברי, על שפת אגם Hanabanilla, בסמוך לסכר Hanabanilla, ומוקף יער גשם טרופי הרים המקבל ממוצע של 1,346.3 מילימטרים של מי גשם בעונה גשומה (כ -130 ימי גשם). לחות סביב יער האגם ממוצעת של אדי מים של 82.73% המסייעת למראה ירוק-עד של האזור כל השנה. הגיאוגרפיה סביב האזור שומרת על שמותיהם המקוריים של טאינאו אראווק. פירושו המילה Hanabanilla הוא "סל מלא בזהב" בשפת טאינאו. מלון בן 126 חדרים באותו שם נבנה ביולי 1975 תוך כדי אימוץ קובני של סטנדרט הבנייה הרוסית הפופולרית בשנות השבעים ליצירת בתי ספר ומלונות באי. כיום ניתן לנפוש במלון תוך שילוב תיירות טבע ופעילויות דיג באגם.

צמצם

Lago Grande Havanilla

Parque Guanayara

שמורת גואנייארה

הוא מהפחות ידועים באזור יפהפה זה בטרינידד, אך הוא עדיין נחשב לאחד הפארקים המרהיבים  ביותר בקובה. גואיאנרה הוא אחד מששת הפארקים המהווים את השמורה הביוספרית Topes de Collantes. מסלול טיול זה כולל- טיול דרך הזקיף של שביל נהר המלודיוסו (sendero del rio Melodioso), שם תוכלו לראות מינים אנדמיים שונים של חי וצומח, ביקור במפל El Rocío, וזמן לשחות בבריכה הטבעית של אל ונאדו (Venado). הסיור מתחיל בטיול לאורך כל ההר במשאית שטח רוסית צבאית מוסווית ישנה. במהלך הנסיעה תופתעו מנופים מדהימים ותוכלו לראות מעט מהחיים המקומיים. שימו לב לכביש, ובטח תוכלו לראות כמה חזירים, חמורים וסוסים מסתובבים.

קרא עוד..

לאחר הגעתכם לפארק גואנייארה, המדריך יכיר לכם את הצומח באזור ואז מתחילים את הסיור הרגלי. בסיור תפגשו את הצמחים הטרופיים, הציפורים ובעלי החיים האחרים הסובבים בפארק. תכירו מגוון גדול של מיני סחלבים, אקליפטוס, פרפרים ושרכים על העצים המרכיבים את הפנורמה הטבעית. תצפו על הנופים הבלתי נשכחים של פיקו סן חואן, אחד ההרים הגבוהים ביותר בקובה. כאן תוכלו ללמוד על מנהגיהם ומסורותיהם של תושבי האזור. הליכה בשביל הרפתקני המכונה 'שביל רמבו' הכולל טיפוס צוקים, קפיצות מפלים ושחייה בבריכות טבע. בסיור זה תרגישו כמו טרזן או ג'יין אמיתים בג'ונגל. הנעלה ובגדים נאותים נדרשים לביצוע לאחר הליכה של 5 ק"מ לאורך השביל דרך היערות הטרופיים ומטעי הקפה תגיעו לקאסה דה לה גאליגה, (Casa de La Galiga) ותכובדו בקוקטייל ברוך הבא. ארוחת צהריים קלה במסעדת "לה גאליגה", אשר עם המטבח הקריאולי שלה, משלימה את ההרפתקה המעניינת. חזור לטרינידד.

צמצם

Safari Guayanara
Cuba My Trip

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

העמוד הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

Virtudes #214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

Scroll to Top