סנטה קלרה

העיר שוכנת במרכז קובה, כאשר סנטה קלרה, הממוקמת במרכז קובה, צמחה כמרכז לנסיעות וסחר מזרח-מערב, התפתחה התשתית של העיר. בעיר התרחשו שני אירועים חשובים מאוד בהיסטוריה של המהפכה הקובנית בסוף 1958 נערך בסנטה קלרה הקרב שהכריע את המערכה בין כוחות המהפכנים לחייליו של בטיסטה. ב 29 בדצמבר הצליחו שתי קבוצות גרילה קטנות בהנהגתם של צ'ה גווארה וקמילו סיינפואגוס להכניע את חייליו של פולחנסיו בטיסטה ולהשתלט בתוך שעה וחצי על רכבת עמוסה ב 400 חיילים ותחמושת .

קרא עוד

ב 31 בדצמבר תקפו הכוחות המהפכנים את העיר. חייליו של בטיסטה, שהמוראל שלהם היה ירוד בעקבות תוצאות הקרבות הקודמים נכנעו בקלות בלא שנורתה ולו ירייה אחת. עד אחר הצהריים הייתה העיר בידי המורדים. בתוך 12 שעות עזב בטיסטה את קובה, מה שסלל את הדרך להשתלטותו של קסטרו על המדינה. בנוסף לסנטה קלרה חלק לא קטן בדרמה של 1962 שכמעט גרמה למלחמת עולם שלישית. במהלך משבר הטילים, הוצבו סמוך לעיר 4 משגרי טילים סובייטים שהיוו איום על ארה"ב. סוללת הטילים נחשפה הודות לצילומי מטוסי הביון האמריקאים. אלו היו ימי משבר חשובים בתולדות המלחמה הקרה הבין המעצמות, הודות לתושייתם של המנהיגים נמנעה מלחמה עולמית.

צמצם

Centro Santa Clara

Monumento Che Guevara

אנדרטת ארנסטו צ'ה גווארה

מתחם הנצחה ענק בכניסה לעיר ברחבת כיכר המהפכה.
המונומנט הוקם ב 1987 לציון 20 שנים למותו של ארנסטו צ'ה ג'ווארה.
פסל ארד גדול ממדים בדמותו של צ'ה גווארה ניצב בראש בניין המשקיף על רחבה גדולה.
בבניין עצמו מוזיאון המוקדש לגווארה ולקרב המפורסם בסנטה קלרה.
במזוליאום יש 38 גומחות אבן המוקדשות ללוחמי הגרילה שנהרגו בניסיון ההפיכה הכושל בבוליביה.
ב1997 הוצאו עצמותיהם של גווארה ולוחמיו מקבר האחים בו נטמנו בבוליביה, ונקברו במתחם האנדרטה.
בטקס הקבורה, שנערך ב17 באוקטובר אותה שנה הדליק פידל קסטרו לפיד הבוער מאז דרך קבע.

Monomento Che Guevara

Monoment Tren Blindado

אתר קרון הרכבת

אתר בו התרחש אחד האירועים החשובים ביותר במהפכה הקובנית, מהווה כיום אנדרטה לא שגרתית לצ'ה גווארה ולכוחות הגרילה המנצחת שלו, קומץ מהפכנים צעירים זכו בניצחון מרכזי במהפכה הקובנית שהדיחה את פולח'נסיו בטיסטה מנשיאותו. בסוף דצמבר 1958 נשלח צוות של 370 חיילים ממשלתיים מנוסים וחמושים בכבדות ברכבת משוריינת מהוואנה לכיוון סנטה קלרה כדי להילחם במורדי הגרילה המאיימים על שלטונו. הניסיון של צ'ה ו -18 חיילי גרילה צעירים שהתכוננו לתקוף את הרכבת, נחשב למשימת התאבדות שהסיכוי לנצח בה היה קלוש.

קרא עוד

ב- 29 בדצמבר, צ'ה פיקד על דחפור כדי לדחוק את פסי הרכבת הצידה על מנת לפגוע ברכבת מחוץ לסנטה קלרה. תוך פחות משעתיים הביס כוח הגרילה את כוחות השלטון הגדולים בהרבה באמצעות מצבות תוצרת בית, וסיפקו את הניצחון המכריע למהפכנים. הקרב המפורסם הזה, עזר לבנות את אגדת צ'ה כטקטיקן מבריק, מנהיג צבאי נועז וכגיבור עממי. הרודן בטיסטה ברח מהארץ כמעט מיד. האלמנטים באנדרטה כוללים: אובליסק גבוה המוקדש לצ'ה שכולל תיאור של הקרב. לראות את דחפור הזחל המפורסם בצהוב בהיר של הקרב על הדום של כוכב בן חמש נקודות. בקרבת מקום מוצב פסל של האמן הקובני ז'וזה דלרה כמחווה למעשיהם של צ'ה גווארה וקמילו סיינפוגוס. שרידי בטון ארוכים נובעים מהאדמה באופן אקראי ומתארים פיצוצים. קרונות הרכבת האדומים בוהקים, משמשים כיום כמוזיאון המכיל תמונות של הקרב המקורי, מפות וחפצים משני צידי הסכסוך, כולל כלי נשק, ביגוד, ציוד הישרדות ובקבוקים האופייניים לאלה המשמשים להכנת בקבוקי תבערה.

צמצם

tren Santa Clara

Murals Melaíto Santa Clara

מתחם ציורי הקיר של מלטו

סדרה זו של ציורי קיר בסגנון קומיקס המשקפים את האופי וההיסטוריה של קובה בצורה הומוריסטית. ציורי קיר של סנטה קלרה (ציורי קיר של מלטו) מציגים מבט קליל על מצבים פוליטיים, בעבר ובהווה, מקובה ומהעולם. סדרת ציורים מצוירים בספרי קומיקס מעטרת את קיר הרחוב שנמצא במרחק הליכה קצר ממרכז העיר סנטה קלרה. ציורי הקיר היא גלריה לאמנות ציבורית המיוצרת על ידי קולקטיב גרפיקאים קריקטוריסטים בשם Melaíto. הקבוצה גם יוצרת מדור קומיקס חודשי לעיתון מקומי (Vanguardia).

קרא עוד

כל הציורים הם תערוכות מתחלפות ומשתנים על בסיס קבוע. בין הנושאים הפופולאריים ניתן למנות טרור, מלחמה ושלום עולמי. המתח הפוליטי לאורך זמן בין קובה לארה"ב הוא השראה נפוצה נוספת של האמנים. בעוד שהגרפיקה נוגעת בסוגיות עדינות, כשהמטרה היא להדגיש אותם. ניתן לראות תמונות של חיילים בתפאורה קומית ושימוש חוזר ונשנה בסימני שלום. בסרטים מצוירים קודמים נכלל קצין צבאי עם כלי נשק רץ על חגורת מסוע מעוטר בשמות המדינות שפלשו ארצות הברית. דוגמא נוספת היא שעון חול עם נשק ותחמושת צפים בחלקו העליון ויונים בתחתית. רבים מהציורים מלווים בכיתובים שנכתבו בספרדית. השתמש במילון שפה כדי לקבל הבנה מעמיקה יותר של הרעיונות שהאמנים רוצים להעביר.

צמצם

Mural Maleto Santa Clara

La Caridad Theatre

תיאטרון לה קרידד

נבנה בשנת 1885, ניצב כמבנה ניאו-קלאסי תרבותי מרשים בפינה הצפונית-מזרחית של פארק וידאל במשך למעלה ממאה שנה. המבנה בן שלוש קומות, עם קשתות פתוחות בכניסה, חלונות מרפסת קומה שנייה וסיפון גג מסומן. אחד הזמרים הקדומים ביותר על הבמה היה הטנור האיטלקי אנריקו קארוסו, שקולו המופלא אהב ברחבי העולם. מבצעים נוספים שנבחרו כללו את הבלט הלאומי של קובה, זמרת הזמר הארגנטינאית ליברטד למרק, הזמרת והרקדנית הספרדית לולה פלורס, הבלרינה הקובנית אלישיה אלונסו והפסנתרנית והקובנית הקובנית צ'וצ'ו ואלדס.

קרא עוד

כיום המופעים בתיאטרון נעים בין שירה וריקוד לאומיים ובינלאומיים וכלה בקבוצות מקהלה מצוינות. תיהנו מהאקוסטיקה המצטיינת וצפו בריהוט מקורי ופרסקו יפהפה של מלאכים וחרובים. התיאטרון נבנה ונקרא על שם קדושת הפטרון של קובה, גבירתנו לצדקה. לה קרידד פירושו צדקה. עם פתיחת התיאטרון, הכנסות מהופעות מוקדמות ניתנו לארגוני צדקה לתמיכת עניי סנטה קלרה. הכספים להקמת התיאטרון הועברו כאקט צדקה על ידי מרתה אבראו דה אסטבז, פילנתרופית עשירה של העיר סנטה קלרה. היא גם תרמה לבתי ספר, שירותים ציבוריים, בתי קשישים ועניים, מתקני כביסה ציבוריים ואפילו תחנת מזג אוויר. ניתן לראות את פסל של המיטיבה האהובה הזו בפארק Vidal. הימים ושעות הפתיחה של תיאטרון לה קרידד משתנים מעת לעת.

צמצם

Adificio Caridad

Central Historico Paraque Vidal

וידאל המרכז ההיסטורי

הרחבה המרכזית של סנטה קלרה היא פארק לאוניסיו וידאל, העמוס בקולות של משפחות המתכנסות, ניגונים של נגינה ומוזכרות להיסטוריה מעניינת. לאוניסיו וידאל ואחיו השפיעו על התרבות והתשתיות של העיירה סנטה קלרה ותמכו בחקלאים באזור הכפרי שמסביב. בשנת 1895 גייס וידאל את אותם החקלאים ככוחות גרילה כדי להצטרף אליו למלחמת העצמאות בשנת 1895 נגד הספרדים. כקולונל בכוח המורדים, הוביל וידאל חיילים למרכז העיר לרחבה הגדולה, שם נהרג במרץ 1896.

קרא עוד

בסמוך ניצב פסל ברונזה גדול של מרתה אבראו דה אסטז, האישיות העשירה של העיר בשלהי 1800. מרתה סיפקה תמיכה לעניים, תרמה לעבודות ציבוריות של בתי ספר, שירותים, דיור קשישים ואפילו תחנת מזג אוויר. פסל אחד נוסף, אל ניניו דה לה בוטה אינפורונטאדה, ילד המגף האומלל. מיועד להביא מגע של שמחה לחלל הציבורי, הפסל הוא דימוי מרגש של נער צעיר הנושא את מגפו מלא במים על מנת לסייע לחיילים פצועים וחולים. באופן אירוני, זה נוצר כסמל למלחמת האזרחים האמריקאית ולא לכל סכסוכים בקובה. לעתים קרובות בערבי חמישי, שבת וראשון מופיעה להקה על דוכן הלהקה המרכזי או מחוץ לתיאטרון. שבו על אחד הספסלים והאזינו למוזיקה קובנית, קלאסית או בינלאומית.

צמצם

Parque Vidal Santa Clara
Cuba My Trip

הקאסות המומלצות שלנו

ישנם מאות קאסות בסנטה קלרה ברמות אירוח שונות חלקן ישנות, רובן משופצות ומיעוטן חדשות.
הקאסות נבדקות אישית ופרטנית על ידינו
אנחנו בקובה שלי דואגים לתת לכם את רמת הקאסות הטובה ביותר
בהתאם לנוחות והתקציב שלכם

מסעדות מומלצות

בסנטה קלרה בעיקר במרכז ההיסטורי תמצאו מסעדות רבות בכל סוגי הטעמים קריאולית, איטלקית,
דגים ומאכלי ים. ריכזנו לכם רשימה של 6 מסעדות מובילות הן מבחינת הטעם והעלות

לקבלת פרטים לטיול פרטי

זמינות  24 שעות
כל שירותי התיירות לקובה בקליק אחד

בית דגן, מנחם בגין 5 מתחם אמות פארקטק
(בניין ברן) כניסה צפונית

העמוד הזה סייע לכם הגיבו ושתפו

Servicio Turisticos Locales En Toda Cuba

לטייל |להרגיש |ולראות את קובה בעיניים קובניות 

Office

 Virtudes 214 Centro Habana | Cuba

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן | ישראל

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

Scroll to Top