מה חיפש אלברט איינשטין בקובה

EIntein Albert 2
אלברט איינשטיין, זוכה פרס נובל בפיזיקה בשנת 1921,בתחום תורת היחסות, הסתובב ברחובות הוואנה בקובה, במסגרת ביקור בן 3 ימים באי הקריבי. הוא התלבש בכובע קובני ושיבח במילים מדעיות פואטיות, את היופי הטבעי של האי הקריבי. הגעתו להוואנה התרחשה ביום שישי, 19 בדצמבר 1930, על סיפון ספינת הקיטור בלגנלנד (Belgenland). כחלק מטיול ב8 מדינות באזור. השעות שבילה בעיר הבירה סומנו בלוח זמנים עמוס.  יעדו העיקרי היה הביקור בחברות מדעיות קובניות. למרות זאת, לפיזיקאי המפורסם הייתה הזדמנות להכיר את הכפר הקובני, ומרצונו החופשי הוא נכנס לשכונות השוליות של העיר, על מנת להכיר את הקובנים מקרוב.

לוח זמנים עמוס

אבי הפיזיקה המודרנית, מגדולי המדענים בתולדות האנושות והפופולרי ביותר במאה העשרים, הפיזיקאי הגרמני אלברט איינשטיין ביקר בהוואנה יחד עם אשתו, מזכירתו הלן דוקאס והמתמטיקאי האוסטרי וולטר מאייר בדצמבר 1930.
וולטר מאייר שיתף פעולה מקרוב עם איינשטיין במשך כמעט שנתיים בנושא ביסוס תורת שדה מאוחדת המסוגלת לקשר בין אלקטרומגנטיות, תופעות עם משיכת הכבידה בין גופים, שכן תורת היחסות הכללית חלה רק על הכבידה.
מי שקיבל את פניו היה שר החוץ הקובני.

EIntein Albert 3

חשיבותו של הכובע בביקור

לאחר הירידה מהאוניה, חש איינשטין בחום הבוער של הוואנה, הוא ביקש מהאישים שקיבלו את פניו, ללכת לאנשהו לקנות כובע, ולכן הוא נלקח ישירות לחנות אל הכובעים המפורסמת אל אנקנטו. בעלי החנות הזו, שהיו להוטים לפרסום, לא חשבו פעמיים להציג למטייל המפורסם מיד את כובע הפנמה הטוב והיקר ביותר שהיה להם, בתמורה לתצלום עימו. הגאון היהודי היה אז בן 51, וכרגיל, שיערו היה פרוע ומפוזר דבר שכ"כ שאפיין אותו. לאחר הביקור אצל מזכיר המדינה, הוא ביצע תוכנית קפדנית של פעילויות שכללה טקס מחווה שאורגן על ידי האקדמיה למדעי הרפואה, מדעי הפיזיקה והטבע בהוואנה והחברה הגיאוגרפית בקובה. ובספר הזהב של החברה הגיאוגרפית הוא כתב: "החברה הגלובלית האמיתית הראשונה הייתה חברת החוקרים. נקווה שהדור הבא יוכל להקים חברה כלכלית ופוליטית כדי למנוע אסונות בבטחה. ”
EIntein Albert 5

אינשטיין מתחכם עם העיתונאים

לאחר הגעת הספינה לנמל הוואנה, התנפלו על איינשטיין חמישים עיתונאים וצלמים , והעלו רעיון לראיין אותו. לאחר מכן ציין ביומנו: "העיתונאים שאלו שאלות מטורפות במיוחד" להם עניתי בבדיחות זולות שהתקבלו בהתלהבות. "יותר מכל מקום אחר שביקרתי בו. בשעה 11 בבוקר אלברט איינשטיין השתתף במחווה באקדמיה למדעי הרפואה, הפיזיקה והטבע בהוואנה. שם הוא הבטיח שקובה עומדת בפני יעדים נהדרים ונפלאים ", איינשטין כנראה התייחס לפוטנציאל שיש לקובה הן בתיירות ובעיקר בתחום המדעי. כעבור כמה שעות הוא זכה לכבוד על ידי החברה העברית בקובה, בשל מוצאו היהודי, אם כי לאורך כל חייו הכריז על עצמו שהוא אגנוסטי. (השקפה פילוסופית לפיה אין להניח או להסיק דבר לגבי דברים או גורמים שקיומם עדיין לא הוכח)
Einstein

צניעות ומוסר

כשהוצע לאיינשטין ופמלייתו כי יחנוך את בית המלון המפואר נאסיונאל הנחשב כסמלה של קובה, הוא סירב באדיבות על כל ההצעות המפנקות והעדיף לחזור לישון בחדרו בספינת הקיטור. עם זאת, איינשטיין תמיד ברח מטישל ומבואות. כשנסע הוא סירב לכבוש את המלונות והבקתות המפוארים שתמיד הועמדו לרשותו, ולכן הוא לא ישהה ​​במלון נסיונל, המלון המפואר ביותר בהוואנה, שעמד להיפתח. לפיכך, איינשטיין אמר שהוא רוצה לבלות את הלילה בספינת הקיטור של בלגנלנד, כפי שעשה בחמשת הימים של התחנה הקודמת בניו יורק.
Hotel nacional, 1930

הסקרנות של איינשטיין

איינשטיין לא הסתפק בביקור רשמי, לאחר קבלת פנים שהתקיימה במלון פלאזה, הוא ביקש לסייר בהוואנה, ומטבע הדברים הממשל הקובני ארגן לו מסלול  ביקור באתרים היוקרתיים של העיר.
איינשטיין לא הסתפק בזה, וכך, לאחר שביקר בפארקים, במועדונים, במגורים של בעלי אמצעים ואנשי האליטה הקובנית קודם לכן, הוא היה נחוש כעת לראות את ההפך המוחלט.
בדרך זו, וברוח הרפתקנית ניכרת, אלברט איינשטיין נכנס לתחומי העיר. והחליט לנסוע ברכב כדי לחקור את הנוף האנושי הקובני ולבקר דווקא בשכונות העניות ביותר.
הוא נלקח לשכונת סנטיאגו דה לאס וגאס, כמו גם לבית המקלט לחולי נפש במזורה, מכיוון שהתעקש ללמוד על כל תחומי החיים הקובניים, לא רק בסקרנות מדעית, אלא את חיי היום יום והסדר החברתי בקובה.
זמנו נוצל בצורה המיטבית. המסלול שלו בהוואנה לא הייה בדיוק כפי שסוכנויות הנסיעות הקובניות מציגות בפני קהלים זרים.
כמדען, הוא רצה ללכת מעבר למובן מאליו.  באופן זה, כמו בתורת היחסות הלא מובנת שלו, הוא יצא לחפש את מה שאיש אינו מוכן להציץ בו.
שכן מבחינתו היה שם הרבה יופי בבית צנוע לא פחות מארמון קיסרי.

car

שעות אחרונות בהוואנה

לאיינשטין הייתה לו הזדמנות לבקר באוניברסיטת הוואנה שנסגרה ללא הגבלת זמן, מכיוון שבאותן שנים היה זה מוקד מרידות הסטודנטים העממי נגד ממשלתו של הרודן מצ'אדו ג'רארדו. הטקס האחרון בו השתתף איינשטין על אדמת קובה נערך ע"י אגודת המהנדסים הקובנית. הקהל כלל לא רק מהנדסים, אלא גם "אינטלקטואלים מוזמנים אחרים". משם חזרה פמלייתו של אינשטיין לאונייה. איינשטיין נפרד מהמדריכים שלו והודה להם על טוב לבם לעמוד בדרישות יוצאות הדופן שלו. בשעה אחת אחר הצהריים ספינת הקיטור בלגנלנד הרימה עוגן ופנתה לכיוון תעלת פנמה להמשך מסעה.
EIntein Albert 4

סיכום הביקור

אינשטיין שהתרשם מאוד מחוויותיו בהוואנה כותב "מאחורי השכבה הניאו-קולוניאלית בקובה. "ראיתי מועדונים מפוארים זה לצד זה יחד עם עוני ודלות המשפיעים בעיקר על אנשים צבעוניים".
יום שבת 20 בדצמבר 1930

נהניתם מהמידע, כנסו לאתר קובה שלי שם תמצאו מאות מאמרים וכתבות שלא תראו בשום מקום אחר.
אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!!
אשמח לתיוג תגובות ושיתוף לחברים שמתכננים לנסוע לקובה.
מעוניינים לראות את הפנים האמיתיות של קובה ולא רק את מלכודות התיירים הממוסחרים.
עם 'קובה שלי – החוויה הקובנית שלך' תוכלו לקבל זוית אישית ייחודית לטיול פרטי קסום ובלתי נשכח.

מעוניינים בתכנון טיול ייחודי לקובה ושירותי תיירות
לקבלת שלד מסלול מפת ציר טיול ועלויות למייל ללא תשלום
https://cubamytrip.com/contact-us

נהנתם מהמידע שתפו והגיבו תודה

SG lOGO

פוסטים אחרונים

קצת על הכותב

Shahar Gal
shahar gal
Operator & Travel consultant
שחר גל 54, מטייל, מדריך, חוקר, אופרטור ומומחה בעל שם לקובה.
באמתחתו מאות מאמרים העוסקים בכל הרבדים ותחומי החיים באי.
במהלך 14 השנים האחרונות לאחר אין ספור ביקורים ואלפי ק"מ באי, הטביע חותם אישי וטביעת אצבע בכל פינה ברחבי קובה.
קובה בשבילי היא בית, אהבה, אנשים, משפחה, הוויה, שפה, חלום מתמשך ו'שריטה עמוקה בלב'

כל האפשרויות להתקשר אלי

שתפו את הפוסט לחברים

שעה ותחזית מזג האויר

טעימה מהחוויה הקובנית

השאירו מייל לקבלת ניוזלטר וחדשות על קובה

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

Servicio Turisticos Locales en Toda Cuba

לטייל | לחוות | להרגיש| ולראות את קובה
בעיניים קובניות

Office

Calle irtudes #165 Centro Habana

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top