אגדה מפורסמת על האוצרות של קובה

Tesoro
אוצרות נסתרים, קרבות בים, פירטים ומגלי ארצות מפורסמים. כל אלו הינם חלק בלתי נפרד מה מהאגדות על האוצרות של קובה. עם גלאי מתכות ומפות ישנות שנכתבו בלטינית או בספרדית עתיקה, ישנם רבים המחפשים אחר המטמון, ומזינים באופן לא מודע את הקסם של אחד המקומות הבודדים בעולם שבו אגדות של שודדי ים והון מוסתר קיימים בדמיונות של מחפשי אוצרות רבים. אחד האזורים המאופיינים בכך הוא Norte de las Villas, שם אומרים שרוב הפיראטים שכבר פרשו מהפשיטות על האוניות שחלפו באגן הקריבי הגיעו לשם בזקנתם על מנת לבזבז את הונם הגדול.

האוצרות בין קובה לפוארטו ריקו

האיים החדשים שנקראו תחילה כאיי הודו המערבית מספקים הזדמנות לסיפורים בלתי נדלים ומהווים כיעד בו טמון עושר שלא נגמר – מיליוני דולרים במטבע זהב, מטילי כסף ותכשיטים. ידוע שאלו שעברו ושטו בסמוך לחופי קובה הפכו במהלך השנים למיליונרים. בשנים הראשונות לשלטון ספרד בעולם החדש, מאות מליונים הפליגו מדי שנה ממקסיקו וחופי דרום אמריקה לכיוון ספרד, ועצרו בנמלי קובה ומשם המשיכו לאוקיינוס ​​האטלנטי דרך מעבר הרוח. במשך יותר ממאה שנים הייתה יריבות צמודה בין שודדי הים לסופות ההוריקנים זאת בנוסף למשולש ברמודה הסמוך. האגדות מספרות ששם שקעו המספר הגדול יותר של אותם אוניות המצויידות ועמוסות באוצרות. במקרים רבים מיקום טביעת הספינות והאוניות ידוע בהחלט, ואילו ברשומות במדריד ובהוואנה ישנו ציון של המיקום רק בערך. היתרון במימי הקריבים שהינם צלולים וברורים מאוד, כך שלעתים קרובות ניתן לראות לעומק שמונה עשרה או עשרים מטר, מה שמקל על צוללנים לבצע את החיפוש הדרוש.
Tesoro 9

הפיראטים

פיגועי הפיראטים הגדולים בהוואנה. קובה הייתה שטח פורה ומפתה, מאז הקמתה כמושבה ספרדית, להתקפות של כורסאים, שודדי ים ופיליסטים. באותן מאות השנים הראשונות של שלטון ספרד, הם ניסו לגנוב את המשלוחים היקרים של זהב וסחורות אחרות מהעולם החדש, שהיו כה רבים בים הקריבי. מחקר קטן שנמצא בתיעוד של מסעות הכתר הספרדי במדריד מראה כי בתחילת המאה השבע עשרה נשלח לספרד מקובה ופורטו ריקו סכום כסף של יותר משלושים מיליון דולר. מתוכם כ 1,000,000 $ 'נעלמו מידי שנה על ידי פיראטים או כתוצאה מתאונות בים. אחת האגדות אומרת שכזה היה סכום הכסף שהסתובב בין הים, שקברניטים אימתניים עברו ליד חופי קובה, ביניהם אנגלים, צרפתים והולנדים. שידות מלאות בכסף, מטבעות זהב ובגדים יקרי ערך, הסתובבו מצד לצד בין הים. אגדה אחרת מזכירה את כמות הצנצנות המלאות במטבעות זהב שנקברו או הוסתרו כדי להבטיח את זקנתם של שודדי הים. וזה ראיות מכיוון שידוע כי הבעלים של "מלון טלגרפו" בסגואה לה גרנדה, בנה את המלון עם קנקן כסף גדול שהוא מצא בגזרת אדמת אמרו. באופן זה, האוצרות המוחבאים על ידי פיראטים בקובה יכולים להיות נפוצים וקיימים באזורים מסוימים בקובה.
tesoro 2

המטמון הלא ידוע של קובה

לפיכך, ידועות אגדות נוספות, הבעלים של טחנת "לה פסטורה" הכריז על הון עתק ומחצית מהון מוכרז זה מעולם לא הופיע שוב, אף שקרוביו לקחו על עצמם את המשימה לחפש אותו במשך שנים רבות. 
האוצר שטרם נמצא, מחושב בכמויות רבות של צנצנות עם מטבעות זהב.
אגדות אחרות של אוצרות בקובה נמצאו או אפילו קבורות
תוצר של התנועה שהייתה קיימת במאות שנים של שודדי ים וכורסים שנלחמו בים על הון גדול וארצות.
אחד מהפיראטים המפורסמים הללו הוא "דייגו גרילו" הידוע, הוא היה פיראט קובני מפורסם מאוד. הם אומרים שהוא הסתובב עם הים בכמויות גדולות של זהב. חייו עברו בים בין קרבות לקרבות בים. הוא אף הפך לקפטן צוות, אם כי כצעיר היה עבד.

tesoro 3

15 טונות של לבנים מזהב וכסף

תיאור נוסף של אוצר שקוע מסופר כבדיחה מעופשת בנימה מעופשת. בשנת 1650 שלוש סירות, מאוישות בחמישה עשר בוקאנים, התגנבו כל אחת מסביב לקצה המערבי של קובה והגיעו לפתע לאחת מספינות האוצר של הוד מלכותו, שהיו קשורות מקראקס להוואנה. הם הסתערו על צד הכלי הגדול כמו כל כך הרבה חולדות, והשליכו כל ספרדי לים. המבקרים הבלתי צפויים פיטרו את הכלי בשלל, אך למורת רוחם, מצאו רק כמות קטנה של יין במגורי הקצינים, ובמחסן הרבה מתכת אפרפרת, שחלק מחכמי הספינה החליטו להיות עפרות פח, ולא כשהוא מאחל לספינתם שנרכשה לאחרונה להעמיס אשפה כזו, הורה המנהיג לזרוק אותה לספינה, ושם היא שוכנת עד היום, לא רחוק מבנקי קולורדו, לא פחות מחמישה עשר טונות מטילי כסף משובחים. המזל העצום של פיפס. סר ויליאם פיפס, ברון של ניו אינגלנד, שהיה בעבר מושל מסצ'וסטס, העשיר את בית אבותיו והשאיר את צאצאיו בין העשירים בניו אינגלנד בכך שהוא חלק את סודו של מבריח, שראה צי צלחות יורד בסערה, בערך חצי דרך בין הנקודות הקרובות ביותר של קובה והאיטי. "הונו של פיפס" היה מפורסם מאז ומעולם. ובכל זאת נאמר שהוא מצא רק אחת מהספינות הטבועות של הצי שהכילו לא פחות משלושים ושניים טונות כסף, עם מספיק תכשיטים כדי להרוויח 2,000,000 דולר.
Tesoro 7
שאר הספינות עדיין מונחות מהנקודה המזרחית של קובה, ועל פי ההערכות הן מכילות מיליוני דולרים רבים. מיליונים במטילים. שבירת אוצר נוספת היא מרכז. סיפור פשע רומנטי ומרתק ביותר. בשנת 1717 צ'ארלס וויין, שודד ים ידוע לשמצה של איי הודו המערבית, תפס כ- 80,000 $ בחתיכות של שמונה שנלקחו על ידי צוללנים מאחת מחמש ספינות צלחת שירדו בסערה ממש מזרחית לקי ווסט. מוטות הכסף, כשהם הועלו על ידי צוללנים אל פני השטח, אוחסנו במבצר קטן ביבשת כדי להמתין לגווארדקוסטה, שנשאה: האוצר בתשלומים להוואנה. ויין נודע לכך וירד לפתע במבצר, לכד את האוצר, חתר אל הספינה בה היו הצוללנים בעבודה, לכד את הספינה והפליג משם והשאיר את הצוות האביון והצוללנים הוטלו על המפתח העקר. צי הצלחת של חמישה גליונים, עליהם עבדו צוללנים אלה, הביא מטילי 4.000,000 דולר כשהוא נהרס, ופחות מרבע התאושש ונלכד על ידי ואן. לפי הרשומות הישנות, 3,000,000 $ עדיין נותרו בים בשלב זה.

אוצר גלונים
דיווח נסיבתי נוסף אך לא שלם מספר על הריסתם של כמה גליוני אוצרות במפרץ פלורידה בשנת 1676. מתוך האוצר הזה שמונה מיליון דולר בחתיכות של שמונה הוחזרו והובלו להוואנה. חמישים אלף נוספים לאחר שאוחסנו על החוף נלכדו על ידי קפטן ג'נינגס המפורסם, שצייד בחופזה שלושה סלופים בג'מייקה. לאחר תקיפה זו הספרדים נטשו את כל העבודות הנוספות על הגלונים השקועים ואיבדו את כל הידע על מיקומם המדויק. אין ספק שמחקר קטן כאן יחשוף את הצי השקוע הזה, שעדיין מכיל, על פי הרישומים הישנים, כמה מיליוני דולרים בזהב ובכסף.

עוד שבר עשיר
אי שם כמה קילומטרים דרומית מערבית לאי פינס יש הון נסיכי ביהלומים וזהב שממתין לצייד שייסע בקרקעית הים הקריבי וישליך זרקור בזהירות על קליפות ספינות האוצרות השקועות. זהו שרידיה של ספינה ספרדית בשירות המלוכה, שמפקדה, דון סבסטיאן ג'מינז, נגע בסנטיאגו דה קובה בשנת 1560, בדרכו לספרד. הוא נשא את "החמישי של המלך" ממכרות הכסף של גואנאקבואה, בהיקף של כמעט שתים עשרה טונות של מטילי כסף טובים וכמויות לא ידועות אך עצומות של אוצר אישי שנשלחו על ידי סוחרים מתוצרת בית.

עם הפלגתו מסנטיאגו הוא נקלע לסערה אדירה שקרעה את הספינה מעוגנה והסיעה אותה על הסלעים בעיני התצפיתנים על הבלופים בסנטיאגו. מעולם לא נראה שוב שריד של ספינה או צוות. הגליאון כנראה נמצא לא רחוק משדה הקרב הימי האחרון בין הצי הספרדי לאמריקאי, והוא מציע פיתוי נסיכי לצוללת הנועזת שתנהל חיפוש חולה.

Tesoro 6

ספינת האוצרות העשירה ביותר

ספינה אחרת, וכנראה העשירה ביותר מכל ספינות האוצר שאבדו באיי הודו המערבית, הושחתה בשנת 1679. חברה בולטת של פקידים, כנסיות ואזרחי ספרד החדשה, שהייתה נוסעת לספרד, בהזמנת המלך. הם נשאו את הרכוש האישי היקר ביותר. התיעוד מספר על צלבי יהלומים בעלי ערך עצום ומתנות שהיו אמורים לזכות בחסדו של מלך ספרד הגדול, מלבד טונות רבות של מטילי כסף, ששימשו למעשה כנטל.

אך פעמים רבות עשירים יותר מכל אלה היו מטילי הזהב שרוב הפקידים נשאו עימם חזרה לספרד, בתקווה לחיות את שארית ימיהם בשפע מכובד. אחת הנשים, דונה אינז אסקובדו, לקחה איתה עבד הודי במתנה לאחיה, שהיה מושל אחד האיים הקנריים. עבדי הכושי המעטים שהיו על הסיפון היו עבדים מספיק, אך ההודי, שעל שמו אין הרשומות נותנות, היה בלתי ניתן לניהול וגבר עיקש יותר בכל עונש.

בוקר אחד, כשהספינה הייתה כמה ליגות מדרום-מזרח לאי פינס, נחרד הקברניט לגלות כי מים זורמים לתוך האחוזה. הוא עמד לרדת דרך הצוהר כדי לגלות את הסיבה, כאשר קול האזהרה של ההודי הצהיר כי האדם הראשון שהופיע דרך הפתח יירה. מיד אלה שהתקבצו שמעו את מכות הבקיעה על קרקעית הכלי.

האמת הנוראית עלתה אז לנגד עיניהם כי ההודי הבלתי ניתן לביצוע התכוון לברוח מעבדות על ידי הרס הספינה עם כל הסיפון. הם השליכו עבד כושי, והאמינו שגופתו תקבל את האש של האינדיאני, אך הכל מעל הצוהרים נראה בבירור מהחושך שמתחת והכוש שכב במקום שהוא נפל, נדהם מפחד, בזמן שמכות הגרף ירדו. מהר מתמיד, ושאגת המים גדלה כל הזמן בנפח.

לבסוף קצין זקן, ז'וזה נונז, קפץ לפתע דרך הפתח אל המעצר, עמוק במים ונטען על ההודי, חרב ביד. אחריו הגיעו חצי תריסר אחרים. הם התזה סביב ולבסוף מצאו את ההודי מתחת לקורה, מתחת למים, שם זחל וטבע בעצמו. המאמצים המטורפים ביותר נעשו לעצור את הדליפה, אך הספינה טבעה, ובקושי אפילו עומס סירה אחד מהנוסעים הצליח להימלט.

הספרדים עשו ניסיונות רבים לשחזר את האוצר מספינה זו, אך צוללנים מעולם לא הצליחו למצוא אותו. אלה רק כמה וכמה מתוך הרבה ציונים של הריסות דומות, שאת הרשומות שלהם ניתן למצוא בדוחות והיסטוריות ספרדיים ישנים. הם יצביעו, במידה מסוימת, על העושר העצום של משאבים אלה שעד כה לא תוארו של רכושנו החדש.

Tesoro 8

אז איפה כדאי לחפש אוצר בקובה

בקובה יש שתי אמיתות שאין עליהן עוררין: סיפורם של  קלארו לאזו, וחוסה אנטוניו קנגה.

שניהם – הראשון בסוף המאה ה -19 והשני בסביבות 1930 – חזרו מקאבו קוררינטס עם אגרוף זהב, ואמרו שהם מצאו את מכרה הזהב האגדי, כפי שהם מכנים כאן אוצר קבור.

עם זאת, שניהם מתו לפני שהספיקו לחזור באמצעים הדרושים לחילוצו: קלארו לאזו מגנגרן לא מטופל, שנדבק בו לאחר שנעץ על מסמר חלוד; וחוזה אנטוניו בתאונת דרכים.
כמו כן לא נפקד מקומו של איסלה לה חובנטוד (אי הצעירים) איסלה דה לה יובנטוד, בעבר אי אי דה פינוס, קובה, מהמאות ה -16 עד המאה ה -18 נקרא איסלה דה לוס פיראטאס ואיסלה דל טסורו מכיוון שזה היה מקלט לכורסאים ולפיראטים, שנהגו לטמון את אוצרותיהם במערות, חופים ו הרים הגובלים בחופים.
הם היו שם: ז'אן פרנסואה לה רוק (1543), ג'ון הוקינס (1565), פרנסיס דרייק מספר פעמים עד 1586, איש ההולנד ואן קארד והפיראט האנגלי ג'ון אוקסמן בסוף המאה ההיא, פיטר פיטרזון היין, פאלו לג, 1628 ובשנת 1629, קורנליוס קורנליוזון הול ההולנדי, שיחזור בשנת 1638.
גם פרנסיס אל אולונס, הנרי מורגן שתיקן שם את ספינותיו לפני שתקף את הוואנה; ברטולומה אל פורטוגז ופייר פרנקנאי.

Tesoro

נהניתם מהמידע, כנסו לאתר קובה שלי שם תמצאו מאות מאמרים וכתבות שלא תראו בשום מקום אחר.
אל תפספסו את ההמלצות החשובות, המסלולים החדשים והדיווחים המעודכנים שלנו מקובה!!!
אשמח לתיוג תגובות ושיתוף לחברים שמתכננים לנסוע לקובה.
מעוניינים לראות את הפנים האמיתיות של קובה ולא רק את מלכודות התיירים הממוסחרים.
עם 'קובה שלי – החוויה הקובנית שלך' תוכלו לקבל זוית אישית ייחודית לטיול פרטי קסום ובלתי נשכח.

מעוניינים בתכנון טיול ייחודי לקובה ושירותי תיירות
לקבלת שלד מסלול מפת ציר טיול ועלויות למייל ללא תשלום.

נהנתם מהמידע שתפו והגיבו תודה

SG lOGO

פוסטים אחרונים

קצת על הכותב

Shahar Gal
shahar gal
Operator & Travel consultant
שחר גל 54, מטייל, מדריך, חוקר, אופרטור ומומחה בעל שם לקובה.
באמתחתו מאות מאמרים העוסקים בכל הרבדים ותחומי החיים באי.
במהלך 14 השנים האחרונות לאחר אין ספור ביקורים ואלפי ק"מ באי, הטביע חותם אישי וטביעת אצבע בכל פינה ברחבי קובה.
קובה בשבילי היא בית, אהבה, אנשים, משפחה, הוויה, שפה, חלום מתמשך ו'שריטה עמוקה בלב'

כל האפשרויות להתקשר אלי

שתפו את הפוסט לחברים

שעה ותחזית מזג האויר

טעימה מהחוויה הקובנית

השאירו מייל לקבלת ניוזלטר וחדשות על קובה

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit

כתבות מעניינות נוספות

מה תרצו לשתות

12 הקוקטלים הכי טעימים בקובה

הבירה והקצף

6 סוגים שונים של בירה שכדאי להכיר

הרום המשובח בעולם

6 סוגי רום שמשנים את מצב הרוח

לפרטים | שאלות | הצעות

Servicio Turisticos Locales en Toda Cuba

לטייל | לחוות | להרגיש| ולראות את קובה
בעיניים קובניות

Office

Calle irtudes #165 Centro Habana

שד' מנחם בגין 5 אמות פארקטק בית דגן

© כל הזכויות שמורות לאתר קובה מרכז מידע החוויה הקובנית. 
אין להעתיק, לצלם מסך ולהשתמש בתוכן זה ללא אישור.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Scroll to Top